1 Poprask v Kambodže

Kdo roztáhl nohy manželce premiéra? Do pátrání se zapojil Interpol

, NOVÉ

Témata:

Žert jednoho uživatele na Facebooku může mít dohru v podobě mezinárodního pátrání. Kambodžská policie zažádala Interpol o pomoc s pátráním proti tomu, kdo upravil fotografii s manželkou premiéra Bun Ranyovou a „poškodil tak důstojnost První dámy národa“. Žena premiéra Hun Sena má na snímku rozkročené nohy oproti původnímu záběru, na kterém má nohy u sebe, píší New Straits Times.

Nevinně vyhlížející photoshop na Facebooku vzbudil poprask v Kambodže. Terčem se stala Bun Ranyová, manželka kambodžského premiéra. A nejedná se přitom o montáž, na které by byla žena Hun Sena vyobrazena jakkoli vulgárně nebo urážlivě – na fotografii stojí oproti originálu s lehce rozkročenýma nohama, což konzervativní Kambodžu pobouřilo.

 

Police have identified and are seeking to take legal action against a Facebook user suspected of doctoring a photo of Prime Minister Hun Sen’s wife, Bun Rany. #Cambodia

Posted by Rolando Bocanegra Jr. on  Monday, January 18, 2016
 

Mr. Hun Sen is so mad that he's asking the Interpol to arrest the person whom had Photoshoped his wife's photo to make...

Posted by Meas Savy on  Sunday, January 17, 2016

 

„Tento čin poškozuje čest a důstojnost První dámy národa,“ řekl AFP mluvčí kambodžského ministerstva vnitra Khieu Sopheak. „Spolupracujeme s Interpolem a usilujeme o vydání červeného zatykače na viníka,“ dodal Sopheak. Červený zatykač je nejvyšší stupeň varování členským státům Interpolu o pátrání a zatčení podezřelého většinou doprovázené vydáním do země, která o něj požádala. 

Tamní ministerstvo vnitra už prý identifikovalo autora photoshopu, který nyní již smazaný snímek publikoval z účtu se jménem Haknuman Leung, jako Kambodžana žijícího v zahraničí. Upravený snímek se nedlouho po jeho zveřejnění stal virálním a byl do jeho stáhnutí hojně sdílený i napříč Kambodžou.

V této asijské konstituční monarchii jsou ženy tradičně zobrazovány s nohama u sebe a i jejich lehké rozkročení je vnímáno jako pobuřující. K tomu je nutné přičíst i fakt, že Hun Sen je již přes 30 let ve funkci a již v minulosti se pokusil umlčet některé kritiky i na sociálních sítích. Kritikům před časem vzkázal, že skrze tyto sítě jsou jednoduše vypátratelní – k minimálně dvěma zatčením po otevřené kritice kambodžského režimu na Facebooku již došlo.

Rozhořčený Hun Sen označil za pachatele tohoto činu extremisty. Podle policie stáhl hledaný photoshopper původní snímek z facebookového profilu premiéra, který skrze tato nová média začíná opožděně komunikovat s občany a zejména mladými, kteří často podporují opozici. Kromě svého Facebooku, kde od září získal uctyhodné 2 miliony lajků, zveřejnil Hun Sen nedávno i svou vlastní mobilní aplikaci a webovou stránku.

Čtěte také: Vůdci Rudých Khmérů dostali v Kambodži doživotí

'Učil jsem se u Hitlera,' prohlásil kambodžský generál

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.