Astrofyzik Jiří Grygar po Zemanovi odmítl i ocenění od Krnáčové
Odmítnuté ocenění
Poté, co astrofyzik Jiří Grygar odmítl navržení na státní vyznamenaní, které 28. října předával na Hradě Miloš Zeman, distancoval se nyní i od udělení čestného pražského občanství z rukou primátorky Adriany Krnáčové (ANO). O tom, že byl na ocenění navržen, podle jeho slov vůbec nevěděl, a to považuje za chybu. Praha v roce 2017 udělí čestné občanství například herečce Jiřině Bohdalové a stříbrnou medaili uznávaným tanečníkům bratrům Bubeníčkům.
Jiří Grygar, který loni oslavil 80 narozeniny, byl na ocenění čestného pražského občanství navržen již před dvěma lety. Tehdy ho však podle jeho vlastních slov navrhli přátelé, které na magistrátu měl. On to však i přesto odmítl. Kdo návrh podal tentokrát, neví.
„Návrh jsem odmítl a mám k tomu své soukromé důvody. My také jako astronomická společnost udělujeme celou řadu ocenění, ale nejdříve se zeptáme, zda o to člověk stojí. Ono mně to připadá trošku divné,“ uvedl pro Echo24 Jiří Grygar s tím, že se o nominaci dozvěděl čistě náhodou a na poslední chvíli a že by ji raději odmítl v klidu v soukromí bez zájmu médií.
„To, že jsem odmítl ocenění, se již stalo několikrát. Mně už nabízeli různá ocenění a já jsem je diskrétně odmítl. Myslím, že je lepší se člověka nejdříve zeptat,“ řekl pro Echo24 Jiří Grygar a dodal, že jeho postoj nijak nesouvisí s politikou.
Amatérismus v systému předávání takových cen ale nevidí, vadí mu však například, že na stránkách magistrátu není možné dohledat, kdo takové ocenění již v minulosti získal. „Moc se v tom neorientuji. Poslední seznam jsem našel z roku 2007, to by se asi mělo zlepšit,“ uvedl kriticky Jiří Grygar.
Magistrát na svých stránkách sice jména laureátů uvádí, ale žádný celkový seznam vyznamenaných na jejich stránkách nevisí.
Člověku záleží na tom, do jaké společnosti přichází
„Člověku záleží na tom, do jaké společnosti se přijetím toho či onoho ocenění dostane,“ pokračoval Grygar s tím, že právě to je jedním z důvodů, proč v loňském roce odmítl přijmout státní vyznamenání z rukou Miloše Zemana. V této věci šlo podle jeho slov jen o předběžný seznam návrhů a on stihl požádat o vyškrtnutí ještě před tím, než byl uzavřen seznam konečný. Zároveň však vyloučil přímou souvislost mezi oběma odmítnutími.
Nejedná se však o zdaleka výjimečné situace. V roce 2009 Jiří Grygar odmítl například i cenu v rámci soutěže Česká hlava za popularizaci vědy, jejíž součástí je i peněžní odměna ve výši až 500 tisíc korun. Grygar tehdy totiž jako dlouholetý pracovník Akademie věd nesouhlasil s přístupem úřednické vlády Jana Fischera ke změnám ve financování vědy, které rada tehdy prosadila. V souvislosti s tím se měl postupně snižovat rozpočet Akademie věd, jíž je Jiří Grygar členem a s čímž zásadně nesouhlasil.
Ocenění naopak převezmou Jiřina Bohdalová a bratři Bubeníčkové
Herečka Jiřina Bohdalová, která má na kontě 84 celovečerních filmů, začátkem loňského května oslavila pětaosmdesátiny. U příležitosti životního jubilea dostala cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V roce 2013 ji při oslavách 95. výročí vzniku samostatného Československa udělil prezident Miloš Zeman Medaili Za zásluhy.
Tanečníci Bubeníčkové se vloni rozloučili s profesionální kariérou. Vedle primabaleríny Darii Klimentové patří dvojčata patrně k nejznámějším současným českým tanečníkům. Přes 20 let tančili v prestižních zahraničních souborech. Po svých 40. narozeninách se začali loučit s aktivním tancem a plánují se věnovat choreografii.
V minulosti Rada hl. města Prahy čestné občanství udělila například hlasatelce Kamile Moučkové, která se během Pražského jara a při následném obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy zapojila do protiokupačního vysílání televize i rozhlasu. Dále také divadelníkovi, hudebníkovi a skladateli Jiřímu Suchému, spisovateli Ivanu Klímovi či malíři Olbramu Zoubkovi, dirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi nebo herci a scenáristovi Zdeňku Svěrákovi.