Oživení poptávky: lidé obnovují vozový park a počítače
Ceny v srpnu rostly
Index spotřebitelských cen v srpnu zrychlil meziroční růst z 0,5 na 0,6 procenta. Jedná se o nejrychlejší letošní tempo. Naposledy rostly ceny rychleji loni v prosinci, a to tempem 1,4 procenta. Tuzemská míra inflace také v srpnu letos poprvé předčila tempo růstu cenové hladiny v eurozóně.
Meziměsíčně ceny v srpnu poklesly o 0,1 procenta. Na tomto vývoji, který nelze chápat jako signál opětovného zpomalování tempa růstu cenové hladiny, se předně podílelo, jak bývá v srpnu obvyklé, zlevnění zeleniny a brambor. Tento pokles nakonec nevykompenzovaly ani netypické cenové růsty, zejména ten týkající se citrusů. Cena citrusů vzrostla v srpnu hlavně vlivem neúrody v Argentině a Uruguayi o více než dvacet procent.
Stále poměrně velmi nízká míra inflace funguje v současnosti jako určitý spotřebitelský stimul, neboť přispívá k relativně znatelnému růstu reálné mzdy obyvatelstva. Ta ve druhém čtvrtletí zaznamenala meziroční nárůst o 2,1 procenta, přičemž nominálně si polepšila o 2,3 procenta.
Vzestup reálných mezd následně přispívá k podnícení růstu maloobchodních tržeb a potažmo celkové domácí poptávky. Maloobchodní tržby si v červenci polepšily meziročně o 6,2 procenta, přičemž poměrně silná poptávka je patrná zejména v segmentu prodejů a oprav automobilů a v oblasti prodeje počítačů a komunikačních zařízení.
Podniky i řadoví spotřebitelé tedy v poměrně masivní míře obnovují v rámci hospodářského oživení nejen svůj vozový park, nýbrž i své zázemí informačních a komunikačních technologií – notebooky, tablety, mobilní telefony atp.
Růst spotřebitelského apetitu nejen ve výše uvedených segmentech ve zbytku letošního roku zásadně pomůže k pozvolnému vzestupu spotřebitelských cen dále k úrovni jednoho procenta.