Teploty atakují 40 stupňů. Přibývá otrav zplodinami
Rekordní vedro v Česku
Na pěti místech ČR naměřili meteorologové během pátečního odpoledne přes 38 stupňů. Nejtepleji bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde se teplota vyšplhala na neuvěřitelných 39,3 stupně. Pátek se tak s přehledem stal nejteplejším dnem letošního roku. Údaje o rekordních teplotách zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové přitom upozorňují, že teplota bude ještě nadále stoupat a neochladí se ani příští týden. Záchranáři zase varují, že v extrémních vedrech stoupá riziko otrav oxidem uhelnatým. V Praze se tak v pátek otrávil další člověk.
„Na velké většině stanic padly teplotní rekordy pro 8. srpen, včetně stanic s nejdelší historií pozorování,“ uvedli meteorologové. Teploty se zatím podle nich převážně pohybovaly mezi 34 a 38 stupni. Přes 38 stupňů zaznamenaly stanice v České Lípě, Poděbradech, Staré Boleslavi, Dobřichovicích a v Husinci-Řeži. Doposud nejteplejším dnem roku byl 22. červenec, kdy bylo v Husinci-Řeži 39,2 stupně.
Rekordní teploty zaznamenaly měřící stanice i ve východních Čechách. V Hradci Králové bylo 37,9 stupně Celsia, v Pardubicích teplota vystoupala na 37,2 stupně Celsia. Proti dosavadním rekordům byly teploty vyšší zhruba o tři stupně, jak sdělil ČTK meteorolog Dušan Čičman.
Čtěte také: Nebezpečnější než povodeň. Česko zasáhlo padesátileté sucho
Vlna veder se však nevyhnula ani západním Čechám. Na některých stanicích v pátek padly srpnové měsíční i absolutní teplotní rekordy. Dosavadní západočeský absolutní teplotní rekord 40,1 stupně, naměřený 27. července 1983 v Plzni – Bolevci, však zatím odolal. V Bolevci se dnes teploměr vyšplhal na 37,8 stupně, dosud byl na stanici nejteplejší 7. srpen v roce 1971, kdy bylo 34,9 stupně.
Horka a sucha potrvají podle dřívějšího vyjádření ČHMÚ ještě nejméně 14 dnů. Pršet má sporadicky. I v druhé půlce prázdnin tak mají být teploty nadprůměrné. Pokud se předpověď vyplní, budou letošní prázdniny nejteplejší a nejsušší v historii měření. „V sobotu budou pravděpodobně rekordy téměř všude překonané také,“ dodal Čičman.
Přestože v neděli by se mělo zejména v Čechách trochu ochladit, příští týden se rtuť teploměrů na většině území republiky znovu vyšplhá do tropických hodnot. „Není vyloučeno, že i v příštím týdnu dosáhneme teploty až 38 stupňů. Ochlazení přinese víkend, v neděli by se teploty mohly pohybovat kolem 28 stupňů a od západu přijdou trochu častější bouřky,“ řekl k teplotám v nejbližších dnech Pavel Borovička, meteorolog ČHMÚ ve vysílání České televize.
Nebezpečný oxid uhelnatý
Pražští záchranáři v pátek zasahovali u několika případů otravy oxidem uhelnatým, jeden byl smrtelný. Důrazně proto varují, že v extrémních vedrech riziko těchto otrav stoupá, protože se zhoršuje odtah komínem a spaliny se vracejí do místnosti. ČTK o tom informovala mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová.
Uvedla, že v pátek na otravu oxidem uhelnatým zemřel ve Vršovicích muž narozený v roce 1960, ale záchranná služba v hlavním městě vyjížděla i k několika dalším případům, které naštěstí neskončily smrtí. Podle ní otrav výrazně přibylo od úterý, právě v souvislosti s nástupem tropických teplot. V úterý nepřežil otravu oxidem uhelnatým, který unikal z plynové karmy v pražské Vinohradské ulici, čtyřiadvacetiletý muž.
„Používáte-li k ohřevu vody plynovou karmu nebo kotel, hrozí v nedostatečně větraných prostorách nebezpečí smrtelné otravy oxidem uhelnatým!“ uvedla dnes pražská záchranná služba. Upozornila, že při napouštění vany, při samotném koupání i sprchování je třeba zajistit dostatečné větrání koupelny. Pokud člověk po pobytu v koupelně začne pociťovat bolesti hlavy, pocit na zvracení nebo závratě a zvláště, když postihnou více obyvatel domácnosti, je třeba hned otevřít okna a dveře a intenzivně větrat a zavolat zdravotnickou záchrannou službu, dodala Ernestová.
Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, čichem ho nelze poznat. V těle vytěsňuje z buněk a tkání kyslík. Jako první napadá mozkové buňky, otrava postupuje velmi rychle – příznakem je červenání kůže, bolest hlavy, závratě, zvracení, poruchy zraku a dechu, bezvědomí. „Jde o zákeřný plyn, který není cítit, otrava probíhá nenápadně. Z tkání vytěsňuje kyslík a jako první napadá mozkové buňky, takže pacienti často umírají později v nemocnicích nebo jsou postiženi doživotními následky otravy,“ uvedla již dříve tento týden Ernestová.