Bez elektronické evidence tržeb budou vyšší daně, varuje ministr financí
Bič na živnostníky
Pokud se nepodaří prosadit elektronickou evidenci tržeb (EET) a další opatření ministerstva financí proti daňovým únikům, nezbude nic jiného než zvyšovat daně. Na dnešním kongresu Horeka 112, projektu na podporu profesionálů v pohostinství, to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zároveň dodal, že pokud se podaří minimalizovat daňové úniky, je naopak prostor pro snižování daní.
„Chtěl bych perspektivně snižovat daně. Pokud je budou všichni platit, tak je prostor pro jejich snižování...Pokud se to vše (opatření proti únikům) nepodaří, tak nám nezbude, než navyšovat daně,“ řekl. Babiš zopakoval, že pokud EET projde úspěšně legislativním procesem, bude spuštěn nejdřív v únoru 2016. „Nebude to dříve než 15. února,“ uvedl. Vláda by návrh měla projednat 3. června, ve čtvrtek by návrh měla projednat Legislativní rada vlády.
Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová zopakovala, že od počátku se bude zavedení elektronické evidence tržeb týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu. O dalším rozšíření rozhodne vláda.
Ministerstvo financí si od EET slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní. Inspirací byly zkušenosti z Chorvatska. „Když podnikatel nebude k systému evidence připojen k datu účinnosti zákona, bude zákon porušovat,“ řekla Hornochová. Finanční správa bude mít podle ní k dispozici sankce – od napomenutí přes udělení pokuty na místě nebo pokuty ve správním řízení do 500.000 korun až po dočasné uzavření provozovny nebo přerušení činnosti. Kvůli zavedení evidence tržeb by podle náměstkyně měla finanční správa přijmout 300 lidí jako specializovaných kontrolorů. Celní správa by měla přijmout zhruba stovku lidí.
Přinese EET slibované peníze?
Podle dostupného materiálu k evidenci tržeb může státní rozpočet celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchod zhruba 12,5 miliardy korun. „V evidenci tržeb je perspektivně 30 miliard korun,“ uvedl dnes Babiš.
Shoda politických stran zatím panuje v obecné rovině, lidovci ještě chtějí počkat na konkrétní paragrafové znění návrhu. Sociální demokracie tento návrh podle premiéra Bohuslava Sobotky podpoří. Návrh rovněž snižuje sazby DPH ve stravovacích službách z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby. Norma nezavádí povinnost zákazníka převzít účtenku a zřizuje účtenkovou loterii. S elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí například TOP 09, ODS a Strana soukromníků ČR. Sněmovní opozice hrozí obstrukcemi.
Zavedení kritizuje také Asociace podnikatelů a manažerů, podle níž je Babišovo vystupování k EET souborem nepravd, polopravd a překroucených tvrzení. „Pravda je, že EET je velikou příležitostí pro velké firmy, a to jak na zajímavé zakázky z veřejných prostředků, tak i na potlačení malé konkurence,“ zmínila asociace v tiskovém prohlášení.
Podle účetní specialistky společnosti Sečteno Jolany Pražákové stoupnou náklady na zavedení elektronické evidence tržeb drobným podnikatelům a živnostníkům o 20.000 až 30.000 korun ročně.
Babiš již dříve řekl, že podnikatelé si budou moci software, aplikaci a spojení s finanční správou pronajmout, celý balíček bude stát 100 až 300 korun za měsíc. Včetně elektronické pokladny, která čte čárový kód a stojí zhruba 7000 korun, půjde o 500 korun měsíčně.