Jmenování Jourové se zdrží, politologové ji vesměs chválí

Evropští komisaři

Jmenování Jourové se zdrží, politologové ji vesměs chválíNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Potvrzení Věry Jourové na postu eurokomisařky Evropské unie se drží. Rozhodnutí europoslanců padne nejspíš až v pondělí. Jourová, nominovaná pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví, se ve středu v Bruselu běhěm tříhodinového slyšení snažila poslance Evropského parlamentu přesvědčit, že je tím správným kandidátem do budoucí Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

Podle politologů se Jourová s dotazy europoslanců během „grilování“ vypořádala dobře, i když místy působila nejistě. Také podle zástupců koaličních stran byla Jourová dobře připravená. O něco kritičtěji její vystoupení hodnotí pravicová opozice, podle které působila Jourová nezkušeně.

Česká kandidátka po svém vystoupení před poslanci EP přiznala únavu i úlevu. Atmosféra tříhodinového slyšení před čtyřmi výbory parlamentu byla podle ní nakonec lepší, než sama čekala. Někteří poslanci ve svých prvních hodnoceních ale dávali najevo určité výhrady, jiní si prý odnesli pozitivní dojem. Jednotný názor výbory ale nenalezly. Podle dostupných informací panovala nespokojenost především ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, námitky prý ale zaznívaly také ve výboru pro ženská práva. 

Čtěte také: Žurová ani Džourová: Babišovo podnikání jsem nikdy neřešila

Jourová se má stát v nové Evropské komisi Jeana-Claudea Junckera eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví. Kvůli tomu opustí post ministryně pro místní rozvoj v české vládě. ČR původně usilovala o získání některého z ekonomických portfolií, prioritou Jourové byl regionální rozvoj.

„Nebyla na to portfolio tak připravená a zvládla se to naučit. Myslím, že to zvládla dobře. Nebyla kontroverzní, neřekla nic moc překvapivého, takticky i věcně byla dobře připravena,“ řekl Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky. Podle Dostála nemělaJourová jednoduchou situaci, protože kvůli širokému portfoliu čelila dotazům europoslanců ze čtyř různých výborů.

Čtěte také: Nová ministryně za ANO: Karla Šlechtová

Podle Víta Beneše z Ústavu mezinárodních vztahů Jourová působila dojmem, že se ve svěřené oblasti orientuje, i když hlavně z počátku působila trochu nejistě. „Nezaznamenal jsem žádné ostré útoky, které by měly naznačovat, že by neměla obstát,“ řekl Beneš.

Podle obou politologů Jourová zvládla i dotaz, který se týkal jejích vazeb na šéfa hnutí ANO a miliardáře Andreje Babiše. Jourová zdůrazňovala svoji nezávislost. „Nikdy jsem nepodléhala žádným tlakům ani od pana Babiše, které ostatně nikdy nebyly, ani nikoho jiného,“ řekla v Evropském parlamentu. 

Sdílet:

Hlavní zprávy