Pirátu silnic smazala trest amnestie. Teď dostane zpět i řidičák
Pirátovi silnic vrátí řidičák
Krajský soud v Praze dnes vyhověl žádosti Aleše Trpišovského, známého kvůli kauze vybržďování aut na dálnici D1 z roku 2010. Soud mu zákaz řízení zastavil s podmínkou na čtyři roky a Trpišovský tak dostane po letech zpět řidičský průkaz.
Dvouletý podmíněný trest mu smazala amnestie prezidenta Václava Klause, sedmiletý zákaz však muži zůstal. S požadavkem navrácení řidičského průkazu uspěl až nyní, když z této doby uplynulo více než 4,5 roku.
O podmíněné zastavení zákazu žádal Trpišovský naposledy loni v říjnu, tehdy však neuspěl. Hlavním důvodem bylo podle soudu to, že řidičský průkaz neodevzdal úřadům. Neodevzdání dokladu je totiž přestupkem, podle soudce tak muž nevedl řádný život, což je pro vrácení podmínkou. Trpišovský tvrdí, že doklad ztratil na dovolené ve Francii.
To dnes doložil potvrzením od francouzské policie. Po říjnovém rozsudku navíc ztrátu průkazu magistrátu nahlásil. „Magistrát neseznal přestupkové jednání ani nezahájil přestupkové řízení,“ upozornil mužův obhájce Michal Pacovský.
Trpišovský, kterému soudy v roce 2012 uložily sedmiletý zákaz řízení, dostane zpět řidičský průkaz. Soud zákaz podmíněně zastavil.
— ČT24 (@CT24zive) 15. srpna 2017
Trpišovský i jeho advokát žádost odůvodnili tím, že muž žije řádným životem a auto potřebuje k práci i k péči o nemocné rodiče. „Naplnili jsme vše, co zákon žádá, aby soud mohl upustit od zákazu,“ dodal Pacovský. S tím souhlasil i státní zástupce Tomáš Milec.
Předseda senátu Ivo Zelinka řekl, že podle jeho názoru je sice nenahlášení ztráty řidičského průkazu přestupkem, pokud však magistrát přestupkové řízení nezahájil, musí to soud akceptovat. Trpišovský podle soudce svým způsobem života prokázal, že na podmíněné zastavení zákazu nárok má, zapojoval se například do dobrovolnických činností. Muž bude nyní posuzován ve zkušební lhůtě, na jejímž konci se bude posuzovat, zda žije řádným životem i jak se choval na silnici.
Obžaloba vinila podnikatele ze dvou skutků z 29. prosince 2010. Podle spisu nejprve na 13. kilometru D1 ve směru na Brno předjel vysokou rychlostí pomalejší auto zprava, zařadil se před něj a prudce zabrzdil. O něco později na 30. kilometru udělal stejný manévr, auto za ním však nestačilo zpomalit a havarovalo.
Řidiči hrozilo za pokus o těžké ublížení na zdraví až dvanáctileté vězení. Soudy ale použily mírnější kvalifikaci s maximální sazbou tři roky vězení.