1

Naučená bezmocnost a síla vzdoru mění svět, který známe

Témata: ,

Naučená bezmocnost je stav, kdy nevěříte, že situace může dopadnout dobře, podléháte apatii a vzdáváte se dalších akcí. Typický experiment probíhá tak, že pokusní psi leží na horké zahřívané podlaze. Postupně se naučí bezmocně ležet a čekat, až experiment skončí a podlaha opět vychladne. Nicméně v pokročilejších verzích experimentu je možné přejít do rohu, kde je podlaha chladnější, anebo zdroj tepla či nepříjemného hluku vypnout. O to se pokouší necelá třetina pokusných zvířat či lidí. Od zbytku skupiny je odlišuje optimismus a postoj „nevzdám to“.

Pocit bezmocnosti úzce souvisí s chudobou a to zejména s městskou chudobou. Neustále rostoucí proud knih o chudobě v amerických a evropských městech ukazuje – ale opět jen poměrně malé skupině informovaných –, o jak obrovský problém se jedná i v západní civilizaci. Je to další typické téma, které většina hlavních médií ignoruje. Novináři bydlí jinde a raději se dívají směrem k bohatým a celebritním skupinám, protože k nim chtějí patřit. Chudoba souvisí s pocitem ztráty smyslu, ale projevuje se například i sebenenávistí, protože ve společnosti výkonu má člověk pocit, že zklamal a k ničemu se nehodí. Zapomněl jsem autora citátu, ale ne znění – „Svět chudých a svět bohatých jsou dva odlišné světy“.

Druhou stranou sociální bezmocnosti a apatie je vzdor. Když politický komentátor Fareed Zakaria hodnotil volební vítězství Donalda Trumpa, říkal, že Amerika zapomněla na venkov a své chudé, protože se vždy soustřeďovala na úspěch. Tichá bezmoc opomíjených tak čas od času přeroste do nějakého druhu ohnivého vzdoru. Do ulic nakonec vyjde jen málo lidí z těch, kteří revoltovali – a jak se zdá – budou nadále revoltovat ve volební síni. Každé další volby mohou přinést překvapení a příští německé volby mohou změnit celou Evropu, podobně jako americké volby roku 2016 otřásají Amerikou.

Situace chudoby a bezmocnosti tak má na jedné straně složku občas vybuchujícího chaosu a násilí, ale na druhé straně je i ve skupině „bezmocných“ dostatečně velké množství aktérů, kteří budou hledat nová řešení situace.

Z nového čísla Volíme jen menší zlo. Rozhovor s Mirkem Topolánkem

Echo týdne: Na shledanou v nové éře? ● Téma: Volby nové generace ● Svět: Blahobyt těch druhých ● Salon: Babiši, buď si ve střetu zájmů, ale doveď nás do eura ●Umění a kritika: Krémové květy intimních nálad ● Postavy: Tomio Okamura: cizí i „náš“

Pes honící se za ocasem dezinformací Jak se to má ve skutečnosti s fake news, které šíří ruská propaganda
Cestování Speciální příloha
/
Autor je geolog a esejista

Pracuje v Geologickém ústavu AV ČR, zabývá se vývojem krajiny, klimatem, životním prostředím a proměnami světa. Učí či učil na českých i zahraničních univerzitách. Publikoval desítky studií, ale i knihy pro širší veřejnost (Krajiny vnitřní a vnější, Dýchat s ptáky, Kameny domova  a další). Spolupracoval na asi stovce dokumentárních filmů i řadě uměleckých výstav. Je ženatý, má dvě dcery, žije a pracuje v Praze a na cestách.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.