Jančura zveřejnil čísla politiků. Porušil tím zákon?

SPOR O REORGANIZACI POLICIE

Jančura zveřejnil čísla politiků. Porušil tím zákon?
Milan Chovanec na plakátu autobusů Student Agency. Foto: FOTO: Printscreen Twitter/Jiří Koubek
1
Domov

vb Echo24

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zatím nechtěl komentovat krok podnikatele Radima Jančury, který na svých autobusech zveřejnil telefonní čísla na předsedu vlády Bohuslava Sobotku a ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD). Jestli zveřejněním čísel porušil zákon teď proto ještě není jisté.

Jančura svojí „autobusovou kampaní“ reaguje na chystanou reorganizaci policie, která počítá se sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru. Podle Jančury totiž reorganizovace prosazovaná Chovancem může ohrozit vyšetřování některých významných korupčních kauz. V prohlášení, které má deník ECHO24.cz k dispozici, uvádí, že stejný názor jako on vyslovili i někteří státní zástupci.

Podnikatel proto na několik desítek svých autobusů jezdících pod značkou RegioJet umístil fotografii ministra Chovance s nápisem „Langer II“. Tím odkazuje na ministra vnitra z let 2006–2009 Ivana Langra, který se svého času rovněž zasadil o reorganizaci policejního sboru. Kromě odkazu na Langra fotografii doprovází ještě telefonní číslo na Chovance a jeho stranického šéfa Sobotku.

Zveřejnění telefonních čísel na dva vrcholné politiky však nezůstalo bez odezvy. Kromě řady uživatelů na sociálních sítích se nad tím pozastavil i poslanec za TOP 09 Jiří Koubek. „Zveřejnit číslo na premiéra a ministra vnitra jako prostředek politického boje může jen estébák nebo jančur..,“ uvedl na Twitteru.

Jančura zneuctil ministra Chovance na svých autobusech

Úřad: Nebudeme se vyjadřovat

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který zpravidla podobné spory řeší, však zatím zůstal ve vyjádřeních zdrženlivý. „Nevíme, o jaká čísla se jedná, tudíž se k tomu nelze blíže vyjádřit,“ napsal dnes mluvčí ÚOOÚ David Pavlát k číslům telefonů, která jsou na autobusech uvedena pod jmény obou politiků.

Obdobný případ ovšem dříve za porušení ochrany soukromí ÚOOÚ neoznačil. Podle tehdejšího stanoviska věřejně činní lidé musí strpět zásahy do soukromí.

Například před třemi lety, když skupina Ztohoven zveřejnila telefonní čísla politiků, ÚOOÚ konstatoval, že se na tento akt vztahuje výjimka ze zákona o ochraně osobních údajů. „Všechna telefonní čísla se vztahovala k veřejně činným osobám,“ uvedl tehdy mluvčí. Poslanci, členové vlády i prezident jako nejvyšší ústavní činitelé musejí strpět vyšší míru zásahu do svého soukromí, dodal.

Skupina Ztohoven zveřejnila čísla v listopadu 2012 v rámci výstavy Kartografie naděje v pražském centru DOX telefonní čísla politiků. Někteří z nich poté dostávali vulgární nebo výhrůžné zprávy. ÚOOÚ i policie případ odložily.

V roce 2005 zase aktivista Stanislav Penc zveřejnil přímo z pódia hudebního festivalu v Trutnově telefonní kontakt na tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Vyjádřil tím nesouhlas se zákrokem policie proti technoparty CzechTek na Tachovsku. Městský úřad v Trutnově, který pak čin řešil jako přestupek, dospěl k názoru, že se Penc provinil.

Vztah podnikatele Radima Jančury a ministra financí Andreje Babiše prošel v posledních letech vývojem. Ačkoliv Jančura šéfa hnutí ANO v minulých parlamentních volbách v roce 2013 oficiálně podpořil, po kauze Čapí hnízdo se od něj odtáhl a nechal se odstranit ze seznamu jeho podporovatelů. „Já stále věřím, že nepřišel do politiky krást. Nejde mi o Čapí hnízdo. Co kritizuji, je jeho nedůraznost a nedůslednost, kvůli čemuž je špatný vůdce. Nemá vizi,“ řekl o Babišovi letos v březnu Radim Jančura. Nyní se tedy opět přiklonil na Babišovu stranu ve sporu o reorganizaci policie. Krajské a senátní volby se uskuteční již 7. a 8. října.

Čtěte také: Velký bratr zná číslo tvého účtu. Poslanci řeší zákon o registru