Do EU míří téměř o 70 % uprchlíků méně než vloni
uprchlická krize
Počet uprchlíků, kteří dorazili v první polovině letošního roku do Evropské unie, se ve srovnání se stejným obdobím loňska snížil o 68 procent. Oznámila to dnes agentura Frontex, která dohlíží na vnější hranice EU.
Podle ní za toto období hranici EU překročilo 116.000 osob, přičemž hlavní břemeno leží na Španělsku a Itálii, kde množství příchozích migrantů naopak vzrostlo. Počet migrantů, kteří dorazili do Španělska, se ztrojnásobil, v případě Itálie nárůst činil 21 procent.
Jenom v červnu bylo na čtyřech hlavních trasách do EU při nelegálním překročení hranic zadrženo 30.700 lidí.
Do Itálie za prvních šest měsíců roku dorazilo 85.000 osob. Cestu přes střední část Středozemního moře podnikají především Nigerijci a Guinejci, dále pak Bangladéšané a lidé z Pobřeží slonoviny.
Největší pokles nově příchozích zaznamenalo Řecko, kam za půl roku dorazilo asi 9000 uprchlíků, tedy o 94 procent méně než za první polovinu roku 2016. V červnu se ve srovnání s květnem snížil počet uprchlíků, kteří zamířili k řeckým ostrovům, avšak zvýšil se počet osob, jež do země přišly pozemní hranicí z Turecka. Na této východní uprchlické trase podle Frontexu převládají Syřané, Pákistánci a Iráčané.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
V západní části Středomoří se počet uprchlíků zadržených při nelegálním přechodu hranice EU ve srovnání s loňskem ztrojnásobil. Trasu použilo za prvních šest měsíců roku více než 9000 osob. Zvýšil se jak počet lidí, kteří do EU mířili přes španělské africké enklávy Ceuta a Melilla, tak těch, kteří použili námořní cestu.
Pro balkánskou trasu zpráva Frontexu neuvádí čísla, pouze konstatuje, že tam při pokusu překročit hranici EU byl zadržen jen malý počet osob. Přisuzuje se to tomu, že počet lidí, kteří volí balkánskou trasu na cestě z Turecka, stále ubývá.