Čínské velkonákupy v Česku: aerolinky, média, pivovary...
Konglomerát CEFC
Investiční apetit čínské energeticko-finanční skupiny CEFC v České republice roste. Dnes byly oznámeny její majetkové vstupy do dalších velkých českých firem. CEFC převezme téměř polovinu letecké společnosti Travel Service (třetinového vlastníka ČSA), nepřímo skoro 80 procent Pivovarů Lobkowicz a stane se strategickým partnerem mediálních firem Médea Group a Empresa Media Jaromíra Soukupa. Číňané už v pátek oznámili vstup do fotbalové Slavie a nedávno si pořídili i dvě prestižní nemovitosti v Praze. Obchody byly oznámeny v rámci návštěvy prezidenta Miloš Zemana v Číně.
Dohoda o strategickém partnerství CEFC (celým názvem China Energy Company Limited) s českou leteckou společností Travel Service byla oznámena dnes v Šanghaji. Postupně v ní čínská společnost převezme podíl až 49,92 procenta. Základní jmění firmy Travel Service se pak zvýší nejméně o jednu miliardu Kč. Travel Service drží podíl 34 procent v Českých aeroliniích.
Dohoda předpokládá, že CEFC v prvním kroku získá ve společnosti Travel Service desetiprocentní podíl. Následujícím krokem bude nabytí dalších 39,92 procenta akcií, třetím pak zmíněné zvýšení základního jmění české společnosti.
CEFC vstupuje i do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media, kde se stane strategickým partnerem. Příslušné smlouvy byly dnes podepsány v Šanghaji, kde je v rámci návštěvy Číny prezident Miloš Zeman. Empresa je vlastníkem TV Barrandov.
Čtěte také: Fotbalovou Slavii koupili Číňané
„CEFC je zcela mimořádně silným finančním a strategickým partnerem a partnerství s ním umožní další rozvoj naší mediální skupiny,“ řekl k transakci předseda představenstva společností Barrandov Televizní Studio, Empresa Media a Médea Group Jaromír Soukup. CEFC je jednou z největších soukromých čínských a světových investičních společností. Empresa Media vydává časopis mj. časopisy Týden, Instinkt či Sedmička a je vydavatelství střední velikosti.
A do třetice – čínská skupina CEFC převezme spolu s partnery i podíl 79,4 procenta ve společnosti Pivovary Lobkowicz. Transakce má hodnotu 1,9 miliardy korun. I tyto dokumenty byly podepsány během Zemanovy návštěvy.
Kupujícím 79,4 procenta akcií se podle podepsaných smluv stává nově založená společnost LAPASAN s.r.o., v níž drží většinový 70procentní podíl CEFC. Dvacetiprocentní podíl v novém podniku má společnost J&T Private Equity Group, deset procent pak generální ředitel a spolumajitel Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil. Součástí uzavřených dohod je také právo Zdeňka Radila zvýšit svůj podíl na transakci v případě úspěšného naplňování obchodní strategie Pivovarů Lobkowicz o dalších deset procent.
Nedávno také vyšlo najevo, že CEFC získá dvě prestižní pražské nemovitosti – Martinický palác na Hradčanském náměstí a budovu bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě. A v pátek bylo oznámeno, že čínská společnost majetkově vstupuje do fotbalové Slavie Praha.
China Energy Company Limited (CEFC)
- CEFC je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.
- Společnost byla založena v roce 1980. Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, SAE, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku. Ke konci roku 2014 měla firma přes 20.000 zaměstnanců. Její obrat podle žebříčku Fortune Global 500 dosáhl 34,7 miliardy dolarů.
- Od roku 2013 rozdělila do charitativních a kulturních aktivit přes dvě miliardy korun a poslední čtyři roky byla zařazena mezi TOP 10 největších charitativních dárců Číny. V roce 2014 byla CEFC zařazena mezi 500 nejvlivnějších firem světa.
- Letos v květnu získala CEFC za 78,95 milionu eur (zhruba 2,17 miliardy korun) pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T. Počátkem září byl její podíl prostřednictvím dceřiné společnosti CEFC Hainan International Holdings CO. navýšen na deset procent a firma by měla zájem o navýšení podílu na 30 procent. Smlouva o strategické spolupráci mezi CEFC a J&T byla podepsána již loni v říjnu při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně.
- Prezident CEFC Čchan Čchao-tuo se sešel v Praze se Zemanem loni v prosinci. Čchan Čchao-tuo řekl, že si CEFC vybrala Prahu jako svou základnu v Evropě a J&T za hlavního evropského partnera. Oznámil také, že společnost chce v ČR investovat až 19 miliard korun.
- V prosinci loňského roku podepsal memorandum o spolupráci s CEFC český výrobce luxusního skla Moser, který letos v dubnu otevřel svoji prodejní galerii v Šanghaji.
- Realitní a investiční skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka 2. září oznámila, že čínské CEFC prodá budovu bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě. Ta v ní chce zřídit své evropské sídlo pro chystanou expanzi na evropské trhy. CEFC získá také Martinický palác na Hradčanském náměstí. Firmy zatím podepsaly dohodu o koupi, finální kupní smlouva ještě není uzavřena.
- Firma v pátek 4. září informovala o koupi fotbalové Slavie. Číňané budou mít v klubu 60 procent, zbytek získá Jiří Šimáně, spolumajitel letecké společnosti Travel Service. Dosavadním majitelem klubu byl bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček. Podle deníku Neovlivní.cz prodej Slavie zprostředkoval někdejší ministr obrany a prezident česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík, který je velkým fanouškem vršovického celku.