ANO jako pobočka StB? Významným členem je i agent Luňáček

Stíny minulosti

ANO jako pobočka StB? Významným členem je i agent Luňáček 1
Krátké zprávy

Josef Kubů, který je členem hnutí ANO, dříve působil jako důstojník tajné služby. Informaci přinesl deník MF Dnes. Nynější člen Babišova hnutí stál také u vzniku chemického a potravinářského kolosu Agrofert a od 90. let působil v orgánech společnosti.

Působení Kubů v StB potvrdil badatel z Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek. „Patřil mezi několik desítek nejvyšších funkcionářů komunistické rozvědky,“ uvedl Schovánek. Kubů s krycím jménem Luňáček se vypracoval na zástupce náčelníka 37. odboru StB a působil v Berlíně a ve Vídni jako špion. 

Josef Kubů v hnutí ANO není jen běžným řadovým členem. V době před dvěma měsíci se účastnil schůze hnutí, na které se jednalo o rozpuštění buňky na Praze 1, kterou obsadili bývalí členové ODS. Na setkání zastupoval předsedu organizace v Praze 6 Radima Menšíka.

Na otázku, proč se Kubů podílel na tak významném jednání, odpověděl Menšík MfD takto: „Nevím. Ale prostě věděl dost na to, aby mě mohl zastoupit.“ Kubů se podle něj „vyzná v lecčem“. O jeho minulosti v tajné službě bývalého režimu Menšík věděl.

Kubů ani šéf hnutí Andrej Babiš na otázky MF Dnes neodpověděli.

Josef Kubů alias Luňáček přitom není jediným členem hnutí ANO s problematickou minulostí. V čele pražské organizace stojí Radmila Kleslová, která byla do listopadu 1989 evidovaná jako špionka StB, referentka zvláštní činné zálohy s krycím jménem Lia. Za úkol měla mít nábor nových kádrů a jejich výchovu pro špionáž.

Čtěte také: Babišova rozvědčice Kleslová, číslo průkazu 240361

Kleslová se ale hájí tím, že byla – podobně jako šéf hnutí Babiš – v evidenci nevědomě. Do ANO přešla začátkem letošního roku z ČSSD a hned usedla do čela pražské organizace.

Sám šéf hnutí Andrej Babiš, který figuroval ve svazcích StB jako agent Bureš, se na Slovensku soudí s Ústavem paměti národa, že nespolupracoval se Státní bezpečností vědomě. Jeho jméno se přitom objevuje nejméně v pěti svazcích.