1 Stíny minulosti

ANO jako pobočka StB? Významným členem je i agent Luňáček

Josef Kubů, který je členem hnutí ANO, dříve působil jako důstojník tajné služby. Informaci přinesl deník MF Dnes. Nynější člen Babišova hnutí stál také u vzniku chemického a potravinářského kolosu Agrofert a od 90. let působil v orgánech společnosti.

Působení Kubů v StB potvrdil badatel z Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek. „Patřil mezi několik desítek nejvyšších funkcionářů komunistické rozvědky,“ uvedl Schovánek. Kubů s krycím jménem Luňáček se vypracoval na zástupce náčelníka 37. odboru StB a působil v Berlíně a ve Vídni jako špion. 

Josef Kubů v hnutí ANO není jen běžným řadovým členem. V době před dvěma měsíci se účastnil schůze hnutí, na které se jednalo o rozpuštění buňky na Praze 1, kterou obsadili bývalí členové ODS. Na setkání zastupoval předsedu organizace v Praze 6 Radima Menšíka.

Na otázku, proč se Kubů podílel na tak významném jednání, odpověděl Menšík MfD takto: „Nevím. Ale prostě věděl dost na to, aby mě mohl zastoupit.“ Kubů se podle něj „vyzná v lecčem“. O jeho minulosti v tajné službě bývalého režimu Menšík věděl.

Kubů ani šéf hnutí Andrej Babiš na otázky MF Dnes neodpověděli.

Josef Kubů alias Luňáček přitom není jediným členem hnutí ANO s problematickou minulostí. V čele pražské organizace stojí Radmila Kleslová, která byla do listopadu 1989 evidovaná jako špionka StB, referentka zvláštní činné zálohy s krycím jménem Lia. Za úkol měla mít nábor nových kádrů a jejich výchovu pro špionáž.

Čtěte také: Babišova rozvědčice Kleslová, číslo průkazu 240361

Kleslová se ale hájí tím, že byla – podobně jako šéf hnutí Babiš – v evidenci nevědomě. Do ANO přešla začátkem letošního roku z ČSSD a hned usedla do čela pražské organizace.

Sám šéf hnutí Andrej Babiš, který figuroval ve svazcích StB jako agent Bureš, se na Slovensku soudí s Ústavem paměti národa, že nespolupracoval se Státní bezpečností vědomě. Jeho jméno se přitom objevuje nejméně v pěti svazcích.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.