Jak jednoduché je v Rusku rozšířit falešnou zprávu
Rekonstrukce
Příkladem z praxe se potvrdilo, že v Rusku jsou schopni zveřejnit leckterou zprávu, pokud se tváří prorusky. Na konci srpna se nechala nachytat dokonce zpravodajská agentura Interfax, která nalétla na údajný výrok amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Kontroverzní miliardář v něm prohlašoval, že ti, kteří rozhodli o zákazu startu ruských paralympioniků, jsou „ti skuteční retardi“. Jak píše server Global Voices, jednalo se ale pouze o satirickou zprávu převzatou jako skutečnost.
Pro internetové troly je vždy svátek, když jejich lži a výmysly tvářící se často jako skutečné události převezme některé ze zajetých zpravodajských médií. Přímo Vánoce pak mají, když na takovou zprávu nalétne rovnou zpravodajská agentura a její čtenost tak díky převzetí mnohými servery prudce roste.
Právě to se stalo 25. srpna, kdy Interfax vydal zprávu „Trump odsoudil rozhodnutí zakázat ruským paralympionikům účastnit se her v Riu“. Krátká zpráva citovala údajné Trumpovo prohlášení pro BBC, které by se svým pojetím nevyjímalo jinak obecně kontroverzním výrokům tohoto finalisty boje o Bílý dům.
„O zákazu startu ruských paralympijských atletů rozhodli totální retardi. Tihle lidé jsou ti skuteční mrzáci,“ měl ve své klasické rétorice prohlásit Trump na adresu Mezinárodního paralympijského výboru pro BBC. „Jak byste vysvětlili to, že sportovci z Ruska, kde se stal dopingový skandál, mohli závodit na Olympiádě v Riu, a ruští paralympici (kterých se žádný dopingový skandál netýkal), soutěžit nebudou? Ventilování vaší vlastní zbytečnosti na Rusy se silnými duchy a postiženými těly – není to špinavé a lstivé?“
Interfax zprávu převzal ze seriózně tvářícího se webu Noodleremover.news, který paradoxně kromě jiného tvrdí, že troly a hoaxy pomáhá odkrývat. Jeho autoři ale vyšli ze zprávy „optimistického“ serveru Oppps.ru, který kromě skutečných zpráv šíří smyšlené zpravodajství pod zdánlivou rouškou autenticity na rozdíl v porovnání se servery, jako jsou český Infobaden, AZ247 nebo americký Onion, které publikují čistou fikci.
Ruská agentura zprávu později dementovala poté, co ji na zjevné pochybení upozornila korespondentka Voice of America Danila Galperovičová. Kupodivu na lep nesedly známé prokremelské sítě RT a RIA Novosti, které téměř jako jediné oficiální státní zdroje o Trumpově falešném výroku neinformovaly. Podobných případů v minulosti bylo více, i když není obvyklé, že by se nachytala rovnou zpravodajská agentura. Nejčastěji jsou v těchto článcích zahraniční představitelé pro větší důvěryhodnost citováni renomovanými médii jako BBC nebo Deutsche Welle.