1 ZEMAN O ŘECKU NA VYSOČINĚ

Řecko z eurozóny patrně vystoupí, míní Zeman

, NOVÉ

Témata: ,

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Kraje Vysočina vyjádřil svůj opatrný postoj k rychlému přijetí eura. Odhadl také, pravděpodobnost vystoupení Řecka z eurozóny je podle něj vyšší než padesátiprocentní. ,,Západní banky se už na tuto možnost připravily a stáhly svá aktiva z řeckých bank,“ dodal prezident.

Odchodem Řecka z eurozóny by ubyl argument domácím odpůrcům eura, kteří tvrdí, že by Česko po přijetí eura muselo poskytovat nenávratnou pomoc krachujícím ekonomikám v eurozóně. „Považuji to za žádoucí i proto, že by to byl dobrý odstrašující příklad pro ostatní země eurozóny, aby nehospodařily nad poměry tak, jako hospodařilo Řecko,“ řekl Zeman.

Doplnil, že Řekové dřív pobírali starobní důchod přes 50 tisíc korun měsíčně, zatímco v Česku to je necelých 12 tisíc korun. „Pak provedli razantní úsporná opatření a výsledkem bylo, že teď je průměrný starobní důchod 39 tisíc korun měsíčně. Takže to je opravdu žití nad poměry,“ uvedl. 

Zeman pak připomněl to, že je zastáncem přijetí eura v Česku. Odpůrci přijetí eura podle něj ale argumentují tím, že kdyby teď Česká republika vstoupila do eurozóny, hrozí jí nebezpečí, že bude muset dávat, nikoliv úvěry nebo půjčky, ale v podstatě nenávratnou pomoc Řecku, případně dalším krachujícím ekonomikám. „Tenhle argument je naprosto přesný, já s ním souhlasím a odpovídám – odpadne v okamžiku, kdy Řecko z eurozóny vystoupí,“ uzavřel Zeman.

Čtěte také: Zeman šel do vývrtky. Program museli restartovat

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.