Zlatuška tlačí eutanazii. Nejde prý o porušení koaliční smlouvy

Poslanecký návrh zákona

Zlatuška tlačí eutanazii. Nejde prý o porušení koaliční smlouvyNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

V Poslanecké sněmovně se bude opět řešit téma eutanazie. Po delší době přišla s návrhem na její legalizaci skupina poslanců tvořená zejména zastupiteli zvolenými za hnutí ANO a způsobila tím další roztržku ve vládní koalici. Koaliční strany se totiž zavázaly nelegalizovat eutanazii, což si vydobyli lidovci. Podle jejich předsedy Pavla Bělobrádka jde o podraz, ale předkladatel zákona Jiří Zlatuška (ANO) se nedomnívá, že by se jednalo o porušení koaliční smlouvy.

Pár návrhů na legalizaci asistované sebevraždy a eutanazie tu minulosti již bylo, ale nikdy neuspěly. Nyní to zkouší skupina poslanců kolem Jiřího Zlatušky (ANO). Kromě dalších poslanců z hnutí ANO je v ní přítomen i člen poslaneckého klubu KSČM Vojtěch Adam a také Petr Adam zvolený za Úsvit.

Jiří Zlatuška je připraven i na možnost, že jeho návrh, kterým se sněmovna teprve bude zabývat, bude zamítnut. I kdyby ale nebyl, nejednalo by se podle něj o porušení koaliční smlouvy. Projít může podle Zlatušky tak, že každý poslanec bude hlasovat dle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Upozorňuje také na to, že většina české společnosti je k asistované sebevraždě i k eutanazii nakloněna příznivě.

Pro server ECHO24.cz Zlatuška řekl, že i kdyby návrh neprošel, slibuje si od něj vyvolání seriózní debaty v politickém prostředí na téma asistované sebevraždy a eutanazie. Taková debata by mohla prý mohla vést k dalším krokům v budoucnosti, protože různé formy zkrácení pacientova utrpení lékaři praktikují už dnes, a tak by zákon o důstojné smrti byl logickým krokem.

Čtěte také: V koalici se zas mluví o podrazu. Po kouření se teď hádá o eutanazii

Návrh zákona hnutí ANO o důstojné smrti je inspirován belgickou předlohou. V Belgii je hojně využíván už od roku 2002. Návrh předpokládá, že pro provedení eutanazie nebo asistované sebevraždy by bylo nezbytné předem sepsat žádost o důstojnou smrt s úředně ověřeným podpisem. Tu by pacient mohl lékaři předat ještě před zdravotními komplikacemi a lékař by ji případně použil v případě, že se pacient dostane do trvalého bezvědomí, kdy mu už nebude pomoci.

Ukončit život za asistence lékaře by však podle návrhu mohli jen ti, kteří jsou nevyléčitelně nemocní, trvale fyzicky nebo psychicky trpí a není už žádná naděje na zlepšení jejich stavu. K eutanazii by bylo možné přistoupit jen v případech, že nebude možné provést asistovanou sebevraždu, kdy doktor podá pacientovi příslušné smrtící látky, ale jejich aplikaci provede sám pacient. I o tuto možnost by se muselo zažádat nejméně čtyři týdny dopředu.

„Návrh zákona o důstojné smrti se snaží vyřešit mnohdy neúnosnou situaci pacienta, který trpí vážnou chorobou, případně se rovněž nachází ve stavu nezměnitelného bezvědomí, a jeho zdravotní stav vyvolává trvalé fyzické nebo psychické utrpení,“ stojí v důvodové zprávě poslaneckého návrhu. „I když český právní řád nijak nepostihuje spáchání sebevraždy, zdá se, že důstojnější pro řešení shora zmíněných situací by bylo zakotvení podrobně upravené a kontrolovatelné možnosti ukončit život člověka (nacházejícího se ve vážném a neřešitelném zdravotním stavu) na základě jeho dobrovolného rozhodnutí.“

Aktuální návrh zákona skupiny poslanců byl zaslán vládě k vyjádření. Očekává se, že vláda k němu vzhledem ke zmíněnému bodu koaliční smlouvy zaujme negativní stanovisko. Rozhodne ale hlasování v parlamentu.

Čtěte také: Bojovnice za eutanázii šla ‚příkladem‘. Soupravu si koupila online

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články