1 Mediální cenzura v Mafra?

Kalousek: Babiš zakázal zveřejnit můj rozhovor v MF Dnes

NOVÉ

Témata: , ,

Ministr financí, šéf hnutí ANO a majitel mediálního domu MAFRA Andrej Babiš měl zakázat zveřejnění rozhovoru, který s prvním místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem udělala MF Dnes. Ve středu to novinářům řekl sám Kalousek, podle kterého měl velký rozhovor vyjít nejdříve v sobotu, poté začátkem týdne a nakonec se ukázalo, že kvůli zásahu Babiše nevyjde vůbec. MAFRA Kalouskovo nařčení odmítla s tím, že MfD z rozhovoru obsáhle citovala.

„V minulém týdnu mě redakce MF Dnes pořádala o velký rozhovor k aktuálním tématům, který měl vyjít v sobotu. Byl jsem poměrně překvapen, protože v posledních dvou letech MfD takový zájem neprojevila,“ popisuje Kalousek. „Rozhovor v sobotu nevyšel s omluvou, že vyjde v pondělí. V pondělí nevyšel s omluvou, že vyjde v úterý. Nevyšel ani v úterý a nevyjde nikdy, neboť jak jsme zjistili, majitel nakladatelství MAFRA Andrej Babiš zakázal jeho uveřejnění,“ dodává druhý muž TOP 09 a Babišův hlavní politický rival.

Podle Kalouska v MF Dnes a Lidových novinách panuje pod Babišem tvrdá cenzura: „Aby mi bylo rozuměno, redakce má svobodné právo zvolit, s kým bude dělat rozhovory. Samotný výběr cenzurou není. Pokud se však redakce k rozhovoru rozhodne, uskuteční ho a majitel zabrání jeho publikování, jedná se již o tvrdou cenzuru, která znehodnocuje demokratické prostředí.“

MF Dnes a Lidové noviny spolu s Haló novinami označil Kalousek za propagandistické tituly svých majitelů. Jako k takovým se k nim podle něj musí přistupovat.

Kalousek se také rozhodl ve středu klíčové pasáže nevydaného rozhovoru zveřejnit. S jeho svolením text publikuje i server ECHO24.cz.

Čtěte: Rozhovor s Kalouskem, který nesměl vyjít v MF Dnes 

MAFRA: Postoji Kalouska nerozumíme

MAFRA prohlášení prvního místopředsedy TOP 09 odmítla. „Nerozumíme postoji Miroslava Kalouska, který obvinil deník MF Dnes z používání cenzury, protože v listu nevyšel jeho rozhovor celý,“ stojí ve stanovisku mediálního domu.

MF Dnes podle vyjádření už v pátek informovala o dění v TOP 09 před jejím blížícím se sjezdem: „V textu byl obsáhle citován i místopředseda TOP 09 a citáty pocházejí právě z rozhovoru, o němž Miroslav Kalousek hovoří. Rozhovory s představiteli TOP 09, nejen s Miroslavem Kalouskem, máme připraveny pro blížící se sjezd TOP 09, která se bude muset vypořádat s prudce klesajícími preferencemi.“

Podobně jako MAFRA reagoval také Andrej Babiš, podle kterého jde o nesmysl.

Vyjádření vydavatelství nicméně nevysvětluje, proč byl i po vydání citací Kalousek ubezpečován, že rozhovor vyjde začátkem týdne.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.