Už není spravedlivý mezi národy. Nizozemec medaili kvůli Gaze vrátil

Už není spravedlivý mezi národy. Nizozemec medaili kvůli Gaze vrátil
Medaile „Spravedlivého mezi národy“. (ilustrační foto) Foto: Foto: Wikipedia/Michał Józefaciuk/Senát Polské republiky
1
Svět
Barbora Pánková
Sdílet:

Během druhé světové války zachránil židovské dítě před osudem v koncentračním táboře. Teď přišel Henk Zanoli o šest členů rodiny při bombardování Gazy. Odpovědnost za jejich smrt připisuje Izraeli, a vrátil proto medaili za zásluhy. Ponechat si ji by znamenalo „urazit rodinu“, vysvětlil jednadevadesátiletý Nizozemec v dopise izraelskému velvyslanectví.

Před třemi lety byl Henk Zanoli hrdý na vyznamenání „Spravedlivý mezi národy“, které je udělováno za pomoc při záchraně Židů před holokaustem. Nyní s nechutí vrací medaili zpět. Při bombardování Gazy přišel jednadevadesátiletý muž z Nizozemska o šest členů rodiny a držitelem ocenění státu Izrael už dále být nechce, píše izraelský deník Haarec.

Dům rodiny Ziadahových, příbuzných Holanďana, stál v oblasti al-Bureij v Gaze, když na něj v neděli 20. července zaútočila izraelská stíhačka. Bombardování nepřežila sedmdesátiletá Muftiyah a její tři synové Jamil, Omar a Youssef. O život přišla také Jamilova manželka Bayan a jejich dvanáctiletý syn Shaaban. Sedmou obětí izraelského náletu byl rodinný přítel Mohammed Maqadmeh, který byl u nich na návštěvě.

O tragické události se Henk Zanoli dozvěděl od své praneteře Angelique Eijpe a jejího manžela Ismaila Ziadaha, který se v Gaze narodil. Aby vyjádřil šok a bolest ze ztráty, kterou jeho rodina utrpěla, rozhodl se vrátit medaili i certifikát, kterými byl vyznamenán v roce 2011 společně se svou matkou Johanou Zanoli-Smitovou za záchranu života židovského chlapce před transportem do koncentračního tábora.

Zanoliho rodina riskovala život, aby chlapce zachránila

Malý Elhanan Pinto se narodil v roce 1932 a jeho rodiče skončili kvůli židovskému původu v koncentračním táboře. Zanoliho rodina se chlapce ujala a skrývala jej od jara 1943 až do osvobození Nizozemska v roce 1945.

Rodina se angažovala v boji proti nacistickému teroru i jinak. Zanoliho otec byl poslán do Dachau v roce 1941 kvůli otevřenému odporu proti okupaci a zemřel v koncentračním táboře v Mauthausenu v únoru 1945. Švagr Henka Zanoliho byl za totéž popraven a o život přišla také židovská snoubenka jednoho z bratrů.

Urazil bych svou rodinu, napsal Zanoli

Být nadále nositelem vyznamenání „Spravedlivý mezi národy“ by podle jednadevadesátiletého Henka Zanoliho bylo urážkou jeho rodiny, vysvětlil své důvody v dopise, který adresoval Haimu Davonovi z izraelské ambasády v Haagu. „Byla by to urážka památky mé statečné matky, která riskovala život, aby zachránila židovské dítě, a jejích dětí, které se otevřeně postavily agresi. Byla by to zároveň urážka příbuzných v Gaze, kteří přišli o šest svých blízkých,“ napsal Zanoli.

Zda byl dům Ziadahovy rodiny bombardován úmyslně nebo náhodou, není jasné a mluvčí izraelských ozbrojených sil se k tomu nevyjádřil. Podle jeho slov však IDF vyvíjejí velké úsilí, aby se vyhnuly civilním obětem. Jakmile bude skončeno vyšetřování těchto událostí, budou zveřejněny výsledky, dodal mluvčí pro list Haarec.

Sdílet:

Hlavní zprávy