Průzkum: Francouzským prezidentem bude Fillon nebo Le Penová

průzkum

Průzkum: Francouzským prezidentem bude Fillon nebo Le PenováNOVÉ 1
Svět

Echo24

Kandidát pravice François Fillon a šéfka Národní fronty (FN) Marine Le Pen by jasně postoupili do druhého rozhodujícího kola francouzských prezidentských voleb na jaře příštího roku. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu preferencí, který uskutečnil institut Ipsos-Steria Sopra pro výzkumný ústav Cevipof a deník Le Monde.

Podle informací deníku Le Figaro by Fillon získal 26 až 29 % hlasů, Le Penová 24 až 25% při modelování na účast různých kandidátů levice, o kterých se rozhodne teprve v primárkách v lednu. Nicméně ve všech případech by se na třetím až čtvrtém místě umístili středo-levicový kandidát z někdejší socialistické vlády a investiční bankéř Emmanuel Macron a rebel Jean-Luc Mélenchon. Ti by získali 13 až 18 %, resp. 13 až 14 %. hlasů. Dosavadní francouzský socialistický premiér Manuel Valls by byl až čtvrtý se ziskem 11 až 12 procent.

Doposud dávaly průzkumy jasné vítězství v prvním kole předsedkyni FN, poté, co se kandidátem pravice stal Fillon, se však mírně dostal v preferencích před Le Penovou.

Současný socialistický prezident François Hollande je nejméně oblíbeným prezidentem Francie vůbec a nedávno oznámil, že znovu už kandidovat nebude.

Výzkum se uskutečnil od 2. do 7. prosince na 18 tisících dotázaných.