1 Zásahy strážníků

Švédská policie přiznala 5000 případů souvisejících s migranty

, NOVÉ

Témata: , ,

Švédská policie musela od loňského října řešit přes 5000 případů, týkajících se uprchlíků v této zemi. Více než pětina z nich byla zaviněna ozbrojenými útoky, rvačkou, vyhrožováním či jinou formou násilí. Jejich výčet přinesl deník Dagens Nyheter.

Kvůli zvýšenému počtu incidentů souvisejících s imigrantskou vlnou v zemi museli švédští policisté zavést nový volací kód R291. Díky němu mohou strážníci snáze evidovat jednotlivé výjezdy k těmto případům a sestavit jejich kompletní soupis.

V policejních statistikách figuruje od podzimu 559 nahlášených násilných útoků, 450 bitek, 194 upozornění na slovní výhrůžky, 58 požárů, devět loupeží a čtyři znásilnění. Všechny tyto incidenty se nějakým způsobem týkaly právě nově příchozích do země.

„Nepokoje kolem žadatelů o azyl si z naší strany vyžadují stále větší pozornost. Jsem tím velmi znepokojen. Obávám se, že by mohlo dojít k ještě větším potížím. Pokud se na celou situaci podíváme do hloubky, čelíme tu čím dál většímu problému,“ uvedl švédský policejní prezident Dan Eliasson.

Policejní výjezdy se ale netýkaly pouze násilností. Zásahy strážníku zahrnovaly i 37 pokusů o sebevraždu, dvaačtyřiceti mentálně postižených a 96 zmizelých osob i tří případů nenásilného úmrtí. Eliasson se obává, že počet takovýchto výjezdů se může ještě zvýšit.

„Starost o ubytování může být pro mnohé lidi opravdu traumatická. Je tu přeplněno, mnoho z žadatelů si s sebou veze nějaké hrůzy z minulosti. Samozřejmě to pak může vést k určitému napětí mezi různými vrstvami obyvatelstva,“ dodal policejní šéf.

Kód R291 byl mezi strážníky zaveden v říjnu loňského roku. Ve Švédsku tehdy vrcholila uprchlická krize, každý týden se na místních úřadech zaregistrovalo 10000 nových žadatelů o azyl.

Nový volací znak se netýká pouze agresivního jednání uprchlíků, zahrnuje v sobě i případy, v nichž žadatelé o azyl figurují jako oběti násilného chování místních obyvatel.

Čtěte také: Švédsko chce vyhostit polovinu migrantů, až 80 tisíc lidí

Německo bude tlačit na země, aby přijímaly zpět odmítnuté běžence

Překvapivý výrok eurokomisaře: 60 procent běženců nemá nárok na azyl

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.