Německo bude tlačit na země, aby přijímaly zpět odmítnuté běžence

Co s migranty?

Německo bude tlačit na země, aby přijímaly zpět odmítnuté běženceAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německo bude tlačit na země severní Afriky, aby přijímaly zpět odmítnuté žadatele o azyl. Použije k tomu i nástroje rozvojové politiky, řekla kancléřka Angela Merkelová po nočním jednání s premiéry německých spolkových zemí. Vláda podle ní také vytvoří pobídky pro výstavbu nových bytů v Německu, aby zajistila ubytování pro uprchlíky.

Merkelová na tiskové konferenci připomněla, že se představitelé vládních stran ve čtvrtek dohodli na zařazení Tuniska, Alžírska a Maroka na seznam bezpečných zemí, což znamená, že občané těchto států nebudou mít šanci získat v Německu azyl. „Nyní se musíme zaměřit na to, jak můžeme lépe a rychleji vracet odmítnuté žadatele o azyl. Budeme jednat s každou z těchto zemí původu a budeme se snažit pokročit vpřed za využití nástrojů zahraniční i rozvojové politiky,“ řekla kancléřka.

Němečtí politici už v minulosti navrhovali, aby Berlín omezil nebo zcela zastavil rozvojovou pomoc pro ty státy, které se budou zdráhat přijmout zpět své občany, kteří v Německu azyl nedostali.

Merkelová také zdůraznila, že pro běžence, kteří mohou azyl získat, je nutné zajistit podmínky pro jejich integraci do společnosti. „Jejich úspěšná integrace na pracovní trh a to, aby si osvojili naše hodnoty, je klíčový projekt pro příští roky,“ řekla kancléřka. Vláda to podle ní podpoří i pobídkami pro stavbu bytů pro běžence. Kabinet by měl stavebním společnostem poskytnout daňové úlevy, jejich rozsah ale Merkelová neupřesnila.

Tisíce žadatelů o azyl chce vyhostit Švédsko i Finsko

Problém ale bude mít kancléřka Merkelová také se skandinávskými státy. Finsko se chystá vyhostit 20 tisíc migrantů, kteří do země přišli v roce 2015 a jejichž žádost o azyl byla nebo bude zamítnuta. Vyhoštění by se mělo týkat zhruba dvou třetin žadatelů o azyl.

Negativní odpověď dostane přibližně 65 procent z 32 tisíc žadatelů o azyl, které loni zaregistrovala imigrační služba, řekla mluvčí finskéhoministra vnitra Païvi Nergová. Do Finska, které má kolem 5,5 milionu obyvatel, míří běženci převážně z Iráku a Somálska.

Sousední Švédsko pak ve středu oznámilo, že hodlá vyhostit až 80 tisíc migrantů ze 163 tisíc, které Švédsko přijalo v minulém roce, tedy zhruba polovinu. Pryč z dosud vstřícné skandinávské země budou muset podle švédského ministra vnitra Anderse Ygemana neúspěšní žadatelé o azyl, kteří buď odejdou dobrovolně, nebo k tomu budou úřady přinuceni. Celý proces prý může trvat až několik let.

Počet žadatelů o azyl ve Švédsku s jeho přibližně 9,7 milionu lidmi je nejvyšší v přepočtu na obyvatele v evropských zemích.

Čtěte také: Nenašli co hledali. Zklamaní uprchlíci se vrací z Evropy domů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články