2 Uprchlická krize

Překvapivý výrok eurokomisaře: 60 procent běženců nemá nárok na azyl

NOVÉ

Témata: ,

Na 60 procent uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy a žádá tu o azyl, tak činí nikoliv kvůli válce a strachu o své životy ve své zemi, ale z ekonomických důvodů. Nemají tak nárok na azyl. S touto překvapivou informací přišel nizozemský eurokomisař Frans Timmermans ve svém rozhovoru pro nizozemský web NOS.

Komisař přitom zakládá své vyjádření na poslední zprávě Evropské hraniční agentury Frontex. Evropská komise dosud prezentovala uprchlickou vlnu jako příčinu války v oblasti Blízkého východu nebo Afghánistánu. „Jsou to lidé, kteří nemají žádný důvod žádat o status uprchlíka,“ řekl nyní eurokomisař.

Čtěte také: Švédsko obrací. Chce vyhostit až polovinu migrantů

Podle Timmermanse zmíněných více než 60 procent migrantů tvoří převážně lidé pocházející ze severní Afriky, hlavně z Maroka a Tuniska, kteří do Evropy přišli přes Turecko. Jejich důvody jsou čistě ekonomické, a proto by je země měly poslat zpět, aby byl zachován azylový proces pro ty, kteří ho skutečně potřebují.

Nicméně eurokomisař příliš nevěří, že politika navracení neúspěšných žadatelů o azyl může být úspěšná. Zmínil, že bylo deportováno zhruba 683 migrantů v období od září do prosince loňského roku v rámci programu „návratu“. Podle jeho informací byli navráceni zejména do Kosova, Nigérie, Albánie a Pákistánu. 

S přívalem běženců se potýkají mnohé evropské státy. Na kontinent jich během loňského roku přišlo přes milion. Některé země kvůli tomu teď zpřísňují kontroly na hraničních přechodech a někteří volají po uzavření hranic.

Čtěte také: Jen 2 lidi ze 100 by v Česku nechali usadit uprchlíky

Fico dál přitvrzuje: Krizi by vyřešilo uzavření evropských hranic

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.