Rusové dali Chodorkovského na seznam Interpolu
Rusové přistoupili k dalšímu represivnímu kroku vůči pronásledovanému miliardáři Michailu Chodorkovskému. Bývalý nejbohatší ruský oligarcha čelí obvinění z nařízení vraždy starosty západosibiřského Něftějugansku a Kreml ho nyní nechává hledat i Interpolem, informuje agentura TASS. Již v minulosti se skrze umístění osob do mezinárodní pátrací databáze Ruskou pokoušelo zbavit se politických protivníků.
Michail Chodorkovskij figuruje od prosince na mezinárodním zatykači, který vydala ruská obdoba americké FBI Vyšetřovací výbor. Nyní ale ruští vyšetřovatelé přitvrzují a dlouholetého soku obviněného kromě objednání vraždy sibiřského starosty i z miliardových úniků na daních umístili na seznam hledaných osob Interpolu.
„Vyšetřovací výbor Ruské federace, který má případ Chodorkovského na starosti, ho na mezinárodní listinu umístili v prosinci. Nyní byl přidán i na seznam Interpolu,“ cituje agentura TASS nejmenovaný zdroj z prostředí ruských bezpečnostních složek.
Známý názorový oponent ruského prezidenta Vladimira Putina pobýval od roku 2014 ve Švýcarsku. V zemi získal azyl poté, co byl o rok dříve propuštěn z ruského vězení. I když za jeho tehdejší propuštění mohla milost udělená Putinem, ruskému prezidentovi je miliardář stále trnem v oku. I proto neubývá snah ruských úřadů Chodorkovského do země navrátit a postavit ho před soud.
Bývalý šéf ropného gigantu Jukos kvůli pokračujícím represím ze své domoviny zvažuje žádost o azyl v Británii, sám již pravděpodobně pobývá v Londýně. Veškerá obvinění odmítá a označuje je za politicky motivovanou mstu.
„Pokud země, ve které nyní žiji, shledává potřebným se mě na tyto otázky zeptat, udělám to,“ cituje TASS Michaila Chodorkovského s tím, že kvůli podání vysvětlení nehodlá dojet do Ruska. „Můžu říci jedno: nebudu se účastnit téhle estrády.“
Červené zatykače jako ruský kolorit
Chodorkovského jméno zatím v online databázi Interpolu nefiguruje, potřebné dokumenty již nicméně podle ruské agentury byly ruské pobočce této organizace zaslány. Rusko v nich požaduje okamžité zadržení a vydání miliardáře. Již v prosinci byl Chodorkovskij odsouzen v nepřítomnosti za objednání vraždy starosty Něftějugansku.
V minulosti bylo Rusko napadáno kvůli údajnému zneužívání výzev Interpolu k pronásledování politicky nepohodlných jedinců. V červenci loňského roku vydal britský think-tank The Henry Jackson Society zprávu „Ruské zneužívání Interpolu“, jejíž hlavní myšlenka popisuje zneužívání zejména tzv. červených zatykačů. Jedná se o nejvyšší stupeň varování členských států o zadržení a vydání podezřelého do země.
V minulosti tak Interpol prošetřoval a zastavil žádost o červený zatykač na zakladatele investičního fondu specializujícího se na ruské trhy Hermitage Capital Management Billa Browdera. Stejně mezinárodní organizace rozhodla i v případě ukrajinského vůdce Pravého bloku Dmytra Jaroše, který hrál roli při svržení proruské ukrajinské vlády během protestů Euromajdan. Interpol rovněž zastavil i nejvyšší výzvu k zadržení vůdce krymských Tatarů Refata Čubarova, který měl narušovat územní integritu Ruska. Zástupci Interpolu přitom sami připustili, že některé státy mohou systém zneužívat právě ve snaze kontrolovat své názorové protivníky.