1

Stát musí zajistit nezbytný servis pro podnikatele

Říká se, že nejhorší je neříci jasně, co chci, a přitom to tvrdě vyžadovat. Tak se dnes chová stát k českým podnikatelům. Přitom logika by velela přesně stanovit vše, co je nutné, srozumitelně to zveřejnit, a teprve pak to v minimálním počtu kontrol vyžadovat.

Je překvapivé, že se tak stát dosud nechoval. A dobrá zpráva je, že tato naprosto logická věc se konečně chystá. Seznam povinností pro podnikatele vzniká ve spolupráci s Hospodářskou komorou. Také proto měníme zákon o jejím postavení. Na internetu budou uveřejněny všechny povinnosti, které vyplývají pro podnikatele a živnostníky ze zákonů a předpisů v celém kalendářním roce. Povinnosti se budou řadit logicky podle jednotlivých oblastí podnikání, aby vše bylo přehledné a nikdo se nemusel hodiny snažit ty své mezi ostatními najít. A za celý informační servis nebude muset nikdo platit. Pochopitelné a také logické. A nově bude mít také každý další zákon, který parlament schválí, přílohu, ve které budou nové povinnosti, pokud z něj vyplynou, jasně popsány.

Ve srovnání s nesmyslnými a obludnými databázemi nebo povinnostmi typu evidence tržeb či kontrolního hlášení je to vstřícný a prospěšný krok. Pomůže a nebere nikomu, kdo se chce věnovat své práci a podnikání, hodiny času navíc. Je to servis státu pro aktivní občany, o který nám jde. Recept máme i na to, jak zjistit, jestli podnikatelé povinnosti dodržují, a přitom je minimálně obtěžovat. Jmenuje se jedno kontrolní místo. Návrh zákona na tuto změnu už TOP 09 předložila. Chceme, aby do firem už nechodilo až 27 kontrol z jednotlivých státních institucí, ale pouze jedna jediná. Ta zkontroluje vše najednou.

Vládní koalice bohužel opakovaně neumožnila projednání zákona, který by to umožnil. Vedle toho zrušila již platný zákon o jednotném inkasním místě. I proto jsem jedním z těch, kteří mění zákon o Hospodářské komoře a prosazují další praktická řešení. Vždyť říci, co chci, je ta úplně základní služba pro podnikatele, kterou jim stát může dát. Hned po volbách musíme také postupně rušit všechny zbytečné a nesmyslné regulace, které zatěžují podnikání.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.