Řekové nedokáží ani vybrat daně

Řekové nedokáží ani vybrat daně 1
Politická aréna
Tomáš Zdechovský
Sdílet:

Nedávno jsem měl možnost zúčastnit se v Řecku inspekce evropských projektů, která se dočkala obrovského zájmu místních médií. Jednalo se o kontrolu staveb dálnice, tunelů a metra a nahlížení do katastrů a rejstříků. Zkrátka jsme se zaměřili na vše, co je placeno z peněz Evropské unie. Čekali jsme hodně, ale výsledek byl daleko žalostnější, než jsme čekali.

Asi nikoho nepřekvapí, že Řecko má opravdu mnoho co dohánět, a to zdaleka nejen co se rozpočtové kázně týče. Ve všem projektech jsme narazili na mizerný management po všech stránkách, který je bohužel spojený také s korupcí. I zde totiž dochází k podobným případům zneužívání evropských dotací jako v Česku.

Důsledkem toho jsme mohli být v řeckých provinciích svědky nesmyslných investicí, které si v ničem nezadaly např. s nechvalně proslulým kolínským zvedacím mostem přes Labe v úseku, jímž v současné době neproplouvají téměř žádné lodě, protože není splavněno do Pardubic.

Několik případů za všechny

Pro konkrétnost zde uvádím několik případů, kterými jsme se během inspekční cesty napříč Řeckem zabývali: Metro v Soluni je zbytečně předimenzované a jeho stavba se neskutečně dlouho protahuje. Nově vybudované jezero Karla nemá dostatek vody a dálnice do chudých regionů se staví zbytečně dlouho bez další návaznost na železnici.

Abych byl ale spravedlivý, tak bych rád dodal, že na rozdíl od Česka dokážou v Řecku i v době největší krize investovat a postavit rychlostní silnice a železnice, za což zaslouží obdiv. Řekové na rozdíl od Čechů nepozastavili v roce 2010 projektování všech staveb. To je jedna z věcí, kterou bych mnohé věci, kterou bychom se od Řeků mohli s ohledem na budoucnost učit.

Dalším a podle mě nejzávažnějším problémem je nedokončený digitální katastr. Řecko je poslední členskou zemí Evropské unie, která nemá digitální katastr nemovitostí. Využívá stále papírového registru, takže nejsou zcela identifikovány a popsány individuální pozemky, jejich pozice a hranice. Není zde zajištěna právní bezpečnost, seznam je nekompletní a existující majitelé pozemků nejsou identifikováni, což je překážkou účinného zdanění majetku.

Řecká nezodpovědnost

Považuji toto za neuvěřitelnou nezodpovědnost a jednu z obrovských slabin řeckého systému, která má dopad na životy obyčejných Řeků, ale i ostatních evropských zemí, jež Řecko dotují skrze záchranné programy.

Řecká vláda by měla tento projekt vzít jako absolutní prioritu a Komise by měla místo poskytování dalších peněz přispět instrukcemi k úspěšné implementaci. Kdybych měl shrnout celou inspekční cestu, tak můžu jen říci, že co je Řekům od Boha dáno na jejich pohostinnosti a nádherné zemi, to jim bylo vzato na finančním managementu, managementu času a vůbec nedostatečné koordinaci mezi institucemi. Za takové situace nikdo opravdu efektivitu čekat nemůže.

Pokud Řecko nepřijde v dohledné době s řešením tohoto problému, bude mít problém v budoucnu se zastavením dotací. Pokud premiér Tsipras tedy dodrží svůj předvolební slib, měl by katastr co nejdříve dokončit. Jinak se musí připravit na to, že bude mít problém se zastavením EU dotací. Doba šesti let přehlížení řeckého nepořádku už totiž pomalu končí.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články