Ministerstvo financí se omlouvá. V rozpočtu chybí 20 miliard

Ministerstvo financí se omlouvá. V rozpočtu chybí 20 miliard 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Takové zprávy mohou daňové poplatníky jen zneklidnit. Finančním úřadům se nedaří vybírat daně, proto se dá očekávat, že zpřísní kontroly a začnou vymýšlet nové způsoby, jak z občanů peníze dostat.

Varovný už je úvod tiskové zprávy ministerstva financí o plnění rozpočtu v měsíci dubnu.  Státní rozpočet skončil schodkem 400 milionů korun, když loni v dubnu byl v přebytku 27 miliard. Důležitější je ovšem informace, že daňové příjmy (bez pojistného) poklesly o osmnáct miliard. O tom, že situace je vážná, svědčí fakt, že se autoři tiskové zprávy předem omlouvají. Vysvětlují, že za výpadek rozpočtu počátkem roku mohou dvě mimořádné okolnosti. Výběr daní musel klesnout o 11 miliard, protože loni se výrobci cigaret předzásobili tabákovými nálepkami. Další výpadek 12 miliard zase způsobil loňský experiment, kdy finance přestaly vracet přeplatky daně z přidané hodnoty. Ani tuto operaci dnes nemohou opakovat.

Když se ministerstvo financí musí omlouvat, pak je pravděpodobné, že si to brzy vynahradí tvrdším postupem při vymáhání daní.

Těžká hodina filantropů

Omluva navíc není dostatečná. Už jenom z toho důvodu, že při ekonomickém růstu o dvě až tři procenta nejde považovat stejný výběr jako loni za úspěch, příjmy by se přece měly zvyšovat a pár výpadků z počátku roku vyrovnat. To se však neděje. V lednu se vybralo na daních o sedmnáct miliard méně než v lednu 2014 a od té doby se nedaří díru v rozpočtu zlikvidovat. Přes všechnu snahu se i v dalších měsících drží mezi sedmnácti a dvaceti miliardami. Vysvětlení pomocí tabákové daně a DPH kulhá i proto, že se našly další „mimořádnosti“. I když se výběr DPH v posledních dvou měsících opravdu zlepšil, bilanci zase zhoršila daň z příjmu fyzických osob. Také v jejím případě se letos vybralo o desetinu méně než před rokem. Úředníci z financí vysvětlují, že se s tím přece mohlo počítat, protože vláda chce lidem pomoci, znovu zavedla daňové slevy pro důchodce a ještě zvýšila slevy rodinám na druhé a třetí dítě, o příplatcích na školky nemluvě. Přicházejí však s křížkem po funuse, protože v návrhu rozpočtu schváleném sněmovnou se o takových výpadcích nemluví.

Člověku může být finančních úředníků v této chvíli líto. Nečekaných událostí, které zhoršují bilanci a za které dnešní ministerstvo nenese žádnou nebo jen nepřímou odpovědnost, je celá řada. Například loni se rozpočet zlepšil i tím, že se za 8,5 miliardy prodaly kmitočty pro mobilní operátory, a letos se přitom nic neprodávalo. Letošnímu rozpočtu schází peníze na DPH i z toho důvodu, že se daňová sazba snižovala na deset procent u léků, knih a dětské výživy. Nakonec i loni už byly potíže, jak svědčí, fakt že se schodek veřejných rozpočtů zvýšil ze 47 na 85 miliard. Z nedávno publikovaných údajů státního závěrečného účtu je vidět, že do značné míry za to opravdu mohou dluhy minulosti. Dvanáct miliard musel stát zaplatit klientům vytunelovaných družstevních záložen a další miliardové tunely uhradit v České exportní bance.

Ještě jedna šance

Přesto se výčtem nepříznivých událostí mohou špatné rozpočtové výsledky jenom vysvětlit, omluva to není v žádném případě. Zkušený správce rozpočtu přece musí vědět dopředu, co může státní finance potkat, navíc může spoléhat i na příznivé okolnosti. Třeba letošní bilanci zlepšil větší příliv evropských dotací a také rekordní pokles úroků státního dluhu, za který nemá vláda žádnou zásluhu.

Sobotkův kabinet má přitom už jen malou šanci, jak letošní výsledky vylepšit. Za první čtyři měsíce se příjmy rozpočtu proti loňsku snížily o dvě procenta, výdaje naopak vyrostly o pět procent. Ze zkušeností posledních let vyplývá, že dubnové výsledky se v následujících osmi měsících daří opravit jen kosmeticky. Povedlo se to pouze v roce 2010 zásluhou tvrdé úsporné kůry legendárního ministra Eduarda Janoty.

V případě Sobotkovy vlády by bylo omluvou, kdyby Janotův úspěšný manévr po pěti letech zopakovala. V příznivých ekonomických podmínkách stále nejde vyloučit, že se to podaří. Pokud ale ministři propadnou nervozitě a začnou vymýšlet různá riskantní řešení, jak doplnit příjmy, aby měli na plánované útraty, na kterých závisí jejich popularita, pak půjde o reálné selhání. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz