2 Soud za předraženou zakázku

Tresty za Promopro: podnikatelé až 9 let vězení, úředníci volní

, AKTUALIZUJEME

V kauze státní zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU uznal soud vinnými někdejšího jednatele firmy Promopro Jaroslava Veselého i šest zástupců subdodavatelských společností. Nejpřísnější trest – devět let odnětí svobody – uložil Veselému a jednateli hlavní subdodavatelské firmy Vlastimilu Maxovi, kteří podle obžaloby spáchali vedle praní špinavých peněz i podvod. Ostatní podnikatelé dostali tresty od tříleté podmínky do šesti let vězení. Naopak trojici vysoce postavených úředníků ze sekce předsednictva EU soud osvobodil. Dnešní verdikt není pravomocný.

Promopro získalo zakázku od úřadu vlády v roce 2008, a to bez výběrového řízení. Podle rozsudku Veselý s Maxou následně předkládali úřadu k vyúčtování i faktury za služby, které vůbec nebyly provedeny nebo nijak nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví. Ostatní obžalovaní – Václav Čada, Marcel Příkopa, Ivan Komárek, Roman Pekarovič a Pavel Girstl pak prý nezákonně získané peníze pomáhali legalizovat tak, že je převáděli na další subjekty a poté peníze vybírali v hotovosti. 

Vedle trestů odnětí svobody soud uložil všem obžalovaným podnikatelům kromě Čady zákaz účasti ve statutárních orgánech firem. U Veselého a Maxy zvolil maximální možnou výši tohoto trestu, tedy deset let. 

Stát, jako poškozený, vyčíslil škodu způsobenou trestnou činností na 938 milionů korun. Podle soudu mají obžalovaní podnikatelé nahradit jen část této sumy, se zbytkem návrhu soud Českou republiku odkázal do občanskoprávního řízení. 

Úředníci jsou volní

Trojici bývalých vysoce postavených úředníků ze sekce pro předsednictví EU obviněných v kauze Promopro naopak soud osvobodil. Obžaloba tvrdí, že někdejší šéfka sekce Jana Hendrichová a její podřízení Radomír Karlík a David Mlíčko účelově upřednostnili firmu Promopro při zadání zakázky na zajištění audiovizuální techniky na pořádaných konferencích. Neobstarali prý také dostatečnou kontrolu, která by odhalila faktury podvržené Promoprem.

Čtěte také: Škoda za ProMoPro je 848 milionů, vláda to zaplatí hlavně z rezerv

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.