2 Menšiny budou mít 50,3 %

Bílé děti budou v amerických školách poprvé v menšině

NOVÉ

V lavicích amerických státních škol poprvé zasedne více studentů barevné pleti. Vychází to z předpovědí amerického ministerstva školství. I přes to však bílí studenti zůstanou nejpočetněji zastoupenou skupinou.

Data amerického Národního centra pro vzdělávací statistiky mluví jasně – tento školní rok do škol míří 50,3 procenta studentů barevné pleti a 49,7 procenta bělochů. Ministerstvo školství očekává, že se bude rozdíl postupem let prohlubovat. „Hlavním důvodem růstu je rapidní nárůst hispánských a asijských dětí narozených v USA, které dorostly školního věku,“ tvrdí zpráva výzkumného střediska Pew.

Nejhojněji zastoupenou menšinu v amerických školách budou tvořit hispánci s 25 procenty, 15 procent studentů by mělo být černé pleti a pouhých pět procent patří dětem Asiatů. Ne v každé třídě však budou menšiny zastoupeny rovnoměrně. Příčinou je existence škol, do které navštěvují např. pouze afroameričané nebo hispánci.

Důraz na porozumění

Samotné školy se na přicházející změny, podle informací agentury AP, usilovně připravují. Velký důraz je kladen na zajištění kvalitní a srozumitelné výuky angličtiny pro děti, jejichž mateřštinou je jiný jazyk – nejčastěji španělština. V některých případech si školy dokonce najaly tlumočníky, aby na třídních schůzkách nedocházelo k nedorozuměním. Vzdělávací instituce se také čím dál více snaží reflektovat složení studentů vzhledem k rasovému zastoupení v učitelském sboru. „Musíme dětem z menšin dát najevo, že jsou ceněné a námi podporované,“ řekla ředitelka rodičovské a učitelské asociace z Ohia Lisa Mack.

Na rozdíl od škol státních ale výše popsaný trend prozatím nepronikl do soukromých škol. Většinu žactva stále tvoří studenti bílé pleti. Podle dat výzkumného střediska Pew se jedná o asi 73 % žáků.

Trend v amerických školách by se v průběhu několika desítek let měl promítnou i do celkového zastoupení americké populace. V roce 2043 by totiž rasové menšiny žijící v USA měly početně předstihnout všechny bílé Američany, tentokrát už nejen ty studující.

Čtěte také: Policista ze St. Louis: Zabiju kohokoli. Čemu ti černí zvrhlíci nerozumí?

Přečtěte si hlavní téma aktuálního vydání Týdeníku ECHO „Amerika: soumrak velmoci?“ od Martina Weisse.

 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.