Hledal jsem dceru a ženu mezi mrtvými, říká svědek útoku v Manchesteru

útok sebevražedného atentátníka

Hledal jsem dceru a ženu mezi mrtvými, říká svědek útoku v ManchesteruNOVÉ
Fanynky z koncertu v Manchesteru po ošetření lékaři. Foto:

Foto: Reuters

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zrovna se rozsvítila světla, americká zpěvačka Ariana Grande odcházela z pódia po tříhodinovém vystoupení a lidé se začali sbírat k odchodu. V půl jedenácté večer místního času se vyprodaná Manchesterská aréna začala pomalu vyprazdňovat skrze čtyři východy, když se ozval výbuch. „Světla už byla rozsvícená, takže jsme věděli, že to není součást koncertu,“ řekla jedna z návštěvnic Erin McDougle. Britská média, mezi nimi i The Guardian, nyní přinášejí svědectví lidí, kteří koncert navštívili nebo zde jen čekali na své ratolesti.

Jedním ze svědků byl Andy Holey, který přišel ke konci koncertu vyzvednout svou ženu a dceru. „Jak jsem čekal, něco explodovalo a odhodilo mě to třicet stop od jedněch dveří ke druhým,“ popsal svůj zážitek televizi BBC. „Když jsem vstal, viděl jsem na zemi ležet těla. Moje první myšlenka byla jít do arény a najít mou rodinu,“ dodal Holey. V aréně je nenašel a spolu s policisty a hasiči je tak začal hledat mezi mrtvými. Naštěstí se ukázalo, že jsou jeho manželka a dcera v pořádku.

Vývoj po útoku sledujeme on-line

Protože se exploze odehrála kousek od pokladen u východu, zasáhl výbuch i další čekající rodiče. „Slyšeli jsme doznít poslední píseň a najednou jsme viděli záblesk a hned na to velký třesk a kouř,“ řekl Gary Walker, který s manželkou čekal na své dcery. Střepina ho zasáhl do chodidla, jeho manželka utrpěla zranění břicha.

Catherine Macfarlane zasáhla exploze, když zrovna odcházela z koncertu. „Byl to obrovský výbuch, mohli jste to cítit v celém těle. Bylo to chaotické. Všichni utíkali a křičeli a snažili se dostat pryč,“ popsala pro Reuters.

„Slyšeli jsme jeden výbuch a takřka všichni, kteří byli na druhé straně arény, odkud se exploze ozvala, začali běžet přímo k nám a snažili se dostat pryč východem směrem k Trinity Way, ale to bylo zablokované, tak se všichni snažili dostat co nejrychleji ven jakýmkoli východem, který našli,“ popsal dvaadvacetiletý Majid Khan, který šel na koncert se svou sestrou. Khan popsal, jak se v vzduchu ozývalo volání jmen, jak se přátelé a příbuzní snažili navzájem najít.

„Byl tam šok a panika. Vidíte to každou chvíli ve zprávách, ale nikdy nečekáte, že se to stane zrovna vám. Prostě jsem běžel a myslel jsem jen na to, abychom se se sestrou dostali do bezpečí,“ řekl médiím sedmnáctiletý Oliver Jones, který byl v době výbuchu na toaletách.

Taxi zadarmo, pomoc místních

Explozi slyšeli i lidé v okolních domech a podnicích, někteří z nich se snažili pomoci dezorientovaným a zraněným, kteří utekli z arény. Na sociálních sítích se následně objevily informace o tom, že taxikáři nabídli své služby zdarma a lidé v okolí nabízeli přístřeší.

„My, obyvatelé tohoto města, jsme nereagovali na tento teroristický čin zatrpklostí nebo strachem. Dokonce jsme ani (zatím) nevyjádřili otevřený vzdor. Naše první reakce byla dostat do ulic vodu, zásoby, otevřít naše domovy těm, kteří neměli kam jít, a bohužel také nabídnout podporu rodinám, které ztratily své děti a provést je městem, které neznají,“ napsal jeden z obyvatelů Manchesteru novinářce Lauren Duca, která reakci sdílela na Twitteru.

Světoví hudebníci v šoku

Kolegové Adriany Grande, světoznámí zpěváci a hudebníci, vyjádřili na sociální sítích lítost nad útokem, který si berou velmi osobně. „Každý hudebník se cítí znechucený a zodpovědný za dnešní večer – koncerty by měly být pro vás bezpečným místem. Je to opravdu naše nejhorší noční můra,“ napsala na Twitter například zpěvačka Lorde.

Útok si vyžádal 22 obětí včetně dětí a desítky zraněných. Za výbuchem zřejmě stojí sebevražedný atentátník. Jde o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.

Hala v Manchesteru byla otevřena v roce 1995 a má kapacitu 21 000 míst. Nádraží nedaleko haly bylo po zprávách o explozi evakuováno a železniční doprava byla přerušena. Manchesterská policie zřídila na místním fotbalovém stadionu podpůrné středisko pro oběti útoku. Na internetu se objevily výzvy k darování krve.

Čtěte také: Masakr na koncertu v Manchesteru. 22 mrtvých, desítky zraněných

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články