Ovoce do škol: nahnilé hrozny z Indie i pálivé ředkvičky z Itálie
ZDRAVÁ Výživa
České základní školy se už popáté zapojily do evropského projektu Ovoce a zelenina do škol, který Brusel podporuje miliony eur. Jeho cílem je podpořit správné stravovací návyky u dětí. Někdy to ale vypadá, že rozdávané plody by dětem mohly spíše ublížit. Do tříd se totiž občas dostávají i zkažené kusy. A s některým ovocem si zase žáci nevědí rady – třeba s granátovým jablkem.
Desetiletá Adéla přinesla domů ze základní školy v pražském Břevnově plastovou krabičku s hroznovým vínem, u kterého bylo na první pohled patrné, že k snědku není. Značná část vybledlých kuliček vypěstovaných v Indii byla nahnilá.
Nebylo to poprvé, co v rámci evropského projektu Ovoce a zelenina do škol dostala takovou „zdravou“ svačinu. Jednou to byla popraskaná mini-rajčata, pak salátová okurka od hlíny, jindy zcela tvrdý pomeranč, který ani nešel oloupat.
Učitelka: Hodně toho skončí v koši
Podle její třídní učitelky nakonec spoustu ovoce, které děti dostanou zdarma jednou dvakrát měsíčně, stejně nakonec skončí v koši. Občas navíc dorazí do školy ovoce, u kterého žáci neví, co s ním – kromě zmiňovaného granátového jablka třeba s cizokrajným kaki. Učitelka si myslí, že by se peníze daly využít lepším způsobem a zdravému životnímu stylu by školáky měli učit především jejich rodiče.
Maminku Evu v diskusi na facebooku zase překvapilo, že její dítě dostalo už v první třídě ředkvičky. „Nebylo mi jasné, proč byly z Itálie, když už dozrály i v Česku. A myslím, že z prvňáků jí ředkvičky chabé procento, jsou přece pálivé,“ napsala Eva.
Akce za 145 milionů, většina z Bruselu
V letošním školním roce vyjde česká část projektu Ovoce a zelenina do škol na bezmála 145 milionů korun, přičemž 73 procent poskytne Evropská unie. Mnohdy se ale sponzorují spíše rodiče školáků než žáci. Děti totiž nosí balíčky domů. „Náš prvňáček donesl asi dvakrát nebo třikrát plastovou krabičku s nápisem 'ovoce do škol'. Obsahu se ani nedotkl, ale to v jeho případě není nic podivného. Nevypadalo to špatně, krabička našla uplatnění v naší domácnosti,“ napsala na sociální síti paní Dominika.
„Kamarádka mi shodou okolností teď o víkendu povídala o jejich škole a tomto projektu – jak její dcery nosí domů nějaké rozmačkané kusy ovoce v igelitových pytlících,“ dodala Dominika.
Školy mohou produkty reklamovat
Za projekt v Česku odpovídá Státní zemědělský intervenční fond. Uznává, že se ve školách někdy objevuje i zkažené ovoce a zelenina. „Je třeba si uvědomit, že to je 'živý materiál', který se občas zkazit může, s čímž souvisí i občasný výskyt stížností,“ uvedla pro ECHO24.cz mluvčí fondu Vladimíra Nováková. V takovém případě by na to podle ní měli rodiče upozornit školu, která může produkty u svého dodavatele reklamovat.
Snažíme se vozit zásilky s určitou časovou rezervou a pokud některý produkt není úplně v pořádku, nahradíme ho, pošleme nový.
„Na dobrou kvalitu předávaných produktů by však škola měla dbát už při jejich příjmu. Podle našich informací řeší dodavatelé případné reklamace obratem a bez problémů,“ poznamenala Nováková, kvalitu ovoce a zeleniny prý kontrolují i lidé ze zemědělského fondu.
Největším dodavatelem ovoce a zeleniny do základních škol je společnost Laktea. Její představitelé také uznávají, že se některá dodávka úplně nepovede. „Snažíme se vozit zásilky s určitou časovou rezervou a pokud některý produkt není úplně v pořádku, nahradíme ho, pošleme nový,“ uvedl pro ECHO24.cz Michal Němec z Laktey.
„Samozřejmě usilujeme o to, aby takových případů bylo co nejméně,“ dodal Němec, podle něhož jeho společnost vyžaduje od svých dodavatelů ovoce a zeleniny, aby byly produkty prvotřídní.
Tři a půl tisíce škol, půl milionu žáků
Do evropské akce Ovoce a zelenina do škol se v tomto školním roce zapojilo zhruba 3,5 tisíce českých škol s bezmála půl milionem žáků. Státní zemědělský intervenční fond doporučil, aby šestnáct schválených dodavatelů preferovalo české produkty. „Rádi bychom dosáhli toho, aby alespoň polovina dodávaného ovoce a zeleniny pocházela z České republiky, maximálně deset procent ze zemí mimo Evropskou unii a zbytek z EU,“ řekla mluvčí fondu Vladimíra Nováková.
Podle zveřejněného grafu na internetové stránce projektu se ale nejvíce plodů dováží ze zahraničí. Dodavatelé to zdůvodňují také tím, že ovoce a zelenina je do značné míry sezónní zboží. Školy požadují zahájení dodávek obvykle na konci září a ukončení začátkem června, přičemž sezóna českých pěstitelů vrcholí v létě.
Podle dotazníku, který každoročně vyplňuje vedení škol, je většina ředitelů s projektem Ovoce a zelenina do škol spokojená. Dokonce více než 90 procent z nich zaškrtlo, že je „určitě“ nebo „spíše spokojených“ s dodavatelem i kvalitou produktů.
„Jsme velice spokojení,“ uvedla pro ECHO24.cz Vladimíra Vlachá, zástupkyně ředitelky 10. základní školy Plzeň. Špatnou zkušenost nemá ani matka Ida, jejíž dcera přinesla domů už několik krabiček. „Vše bylo vždy poživatelné,“ konstatovala v diskusi na facebooku.