Jogurty do škol. Ale děti chtějí sladkosti a kolu

Jogurty do škol. Ale děti chtějí sladkosti a kolu 1
Domov
Sdílet:

Ministerstvo zdravotnictví vydalo seznam potravin vhodných do školních bufetů a automatů. Školy, které se nabídku pokusily ozdravit už v předstihu, ale tvrdí, že většina dětí nemá o zdravější jídlo zájem. Raději prý dále hltají sušenky a zalévají to kolou.

Základní škola ve Vladivostocké ulici v Praze 10 zavedla od 1. dubna experiment: prodává svačiny připravené v tamní školní jídelně. Tmavé pečivo, sýr, ředkvičky, salát, banány. Cena zhruba 25 korun. Podle výživové poradkyně této školy Adriany Michalcové původním cílem pokusu byla snaha postupně vytlačit nezdravou nabídku školních automatů a bufetů: slané brambůrky, bílé pečivo s majonézou, slazené nápoje.

„Nabízené svačiny jsou sice zdravé, ale prodají se tak dvě denně,“ hlásí hospodářka školy Lenka Skřivanová. Podle poradkyně Michalcové děti stále víc lákají laskominy, které jsou k dostání ve školních automatech. „Navíc je mají hned pod rukou,“ dodává Michalcová.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo seznam doporučených potravin do školních bufetů a automatů. Vyjmenovány tu jsou saláty, celozrnné pečivo či jogurty, jako nápoje pak voda, čaj nebo mléko. Resort Svatopluka Němečka (ČSSD) spolupracuje s ministerstvem školství, které chce nezdravé jídlo ve školách rovnou zakázat.

Celozrnné pečivo jsme neprosadili

Podle ministra zdravotnictví trpí nadváhou pětina českých hochů a desetina dívek. Na vině je podle něj nezdravý životní styl a také životospráva. Pokud by se obezita snížila o pět procent, ušetřilo by zdravotnictví podle ministra ročně dvě miliardy korun.

Proti rušení automatů jsou ale často samy školy. Jak ukazuje i příklad školy ve Vladivostocké ulici, svolné k pokusu se zdravými svačinami, rozdílné názory na další postup mají i lidé uvnitř tohoto vzdělávacího ústavu.  „Jsem proti rušení automatů,“ říká hospodářka Skřivanová. „Děti jsou ve škole často téměř do večera, školní jídelna je tu jen do oběda. Je lepší, když si žáci mohou koupit alespoň něco v automatu, i když je to nezdravé. Pan ministr jim do školy jogurt nepřinese.“

Skřivanová dodává, že škola s firmou, která jídlo do automatů dodává, dohodla třeba snížení dodávky baget s majonézou, ale výměnu bílého pečiva za celozrnné už neprosadila. „Zvýšila by se cena a děti jsou z domova zvyklé stejně na něco jiného,“ podotýká hospodářka.

Mámy nestíhají vařit

„Dělali jsme mezi dětmi anketu, jaká jídla by si ve škole nejvíc přály, a vítězily hranolky, pizza, kola,“ připouští nutriční expertka Michalcová a dodává. „Jsou tak naučené z domova, mámy jim dnes nestíhají vařit.“ Proto vítá snahu ministerstva školství nezdravé automaty a nekvalitní nabídku bufetů možná už od příštího školního roku zcela zakázat.

„Není pravda, že bez automatů a bufetů, kde se nabízejí pokrmy s extrémním nadbytkem cukrů a tuků, budou děti hladovět,“ namítá dietoložka Margit Slimáková ze sdružení Skutečně zdravá škola. Pokud nabídka nezdravých jídel zmizí, budou děti podle ní jíst více jídla ve školních jídelnách (na jejichž zlepšení se ministerstva chtějí také zaměřit). „Dnes je běžné, že školáci obědy vracejí a školní jídelny spoustu jídla pak vyhazují,“ dodává dietoložka.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit