Internetový magnát Dotcom může být vydán do USA
Novozélandský soud dnes rozhodl, že internetový magnát německého původu Kim Dotcom, zakladatel služby Megaupload.com, může být vydán do Spojených států. Americká justice ho požaduje kvůli obviněním z porušování autorských práv a dalších zločinů. Dotcomovi právníci se chtějí proti verdiktu odvolat, uvedla agentura AP.
Dotcom je v USA obviněn ze spiknutí za účelem porušování autorských práv, z vyděračství a praní špinavých peněz. Australský soud rozhodl téměř čtyři roky poté, co do Dotcomovy vily v novozélandském Aucklandu vpadla policie, aby dům prohledala a zajistila důkazy.
Spolu s Dotcomem rozhodl soud o vydání dalších tří údajných spolupachatelů, bývalých představitelů jeho impéria Megauploadu. Soudce Nevin Dawson ve zdůvodnění uvedl, že „jednoznačná převaha důkazů“ jej přesvědčila, že by americké soudy měly mít možnost nalézt odpovědi na otázky spojené se všemi obviněními.
Obhájci byli s verdiktem velmi nespokojeni a již oznámili, že se odvolají k soudu vyššího stupně. „Dnes spravedlnost nezvítězila,“ sdělil na twitteru jeden z advokátů Ira Rothken.
Dotcom trvá na tom, že je legální internetový podnikatel. Americké úřady naopak tvrdí, že jeho nyní už zablokovaný Megaupload propagoval ve velkém měřítku online krádeže. Nelegální činností server podle USA vydělal přes 175 milionů dolarů (4,3 miliardy korun).
Dotcom byl obviněn za způsobení škody ve výši 500 miliónů dolarů zábavnímu průmyslu kvůli souborům nahrávaným na jeho stránky Megaupload, které měly podle agentury Bloomberg přes 150 milionů registrovaných uživatelů.
Případ může podle expertů nastavit budoucí hranice toho, jaký obsah internetu mohou úřady kontrolovat v rámci ochrany duševního vlastnictví.