2 INSPIRACE AMERICKOU FBI

Muslimský terorista a drobný český defraudant. Top zločinci EU

NOVÉ

Témata: , , ,

Evropa má novinku. Od pátku může každý občan pomoci s pátráním po nejhledanějších zločincích starého kontinentu, jejichž seznam lze najít na webové stránce eumostwanted.eu. Databáze zatím obsahuje 45 jmen, jejichž složení může nicméně leckoho udivit. Vedle muslimských teroristů v ní figuruje i celkem nevelký defraudant z Česka. Žena je na seznamu jen jedna, jde o Finku.

Databáze s podobenkami neuvádí žádný žebříček těch, po nichž úřady pátrají. Jejich pořadí na internetové stránce se při každém jejím otevření mění. K nejzámnějším jménům patří ovšem bezesporu muži, kteří stojí za teroristickými útoky v Paříži loni 13. listopadu.

Jde hlavně o Salaha Abdeslama, šestadvacetiletého Francouze severoafrického původu. Je velmi nebezpečný a ozbrojený, uvádí se na seznamu, za nímž stojí unijní policejní úřad Europol a dále ENFAST. Projekt ENFAST sdružuje policisty z 28 zemí EU, jeho cílem je účinná spolupráce v pátrání po pachatelích zvláště závažné kriminality na útěku. 

Na listině hledaných jsou i dva Češi a dva Slováci. U Čechů jde o Roberta Hauera (nar. 1992) a Tomáše Harmáčka (nar. 1979). První je obviněný kvůli pokusu o vraždu nožem, druhý jako provozovatel restaurace zdefraudoval 12 523 eur. Podle stránek české policie prvně jmenovaný ozbrojen být může, druhý ozbrojen je.

Informace o domnělých vrazích, sexuálních zločincích, teroristech či podvodnících si lze na webu přečíst v sedmnácti jazycích, ne všechny jazykové mutace ale zatím fungují správně. V pátek byla internetová stránka občas nedostupná. Seznam hledaných se bude postupně aktualizovat a občané k nim mohou anonymně poskytovat informace.

Mezi 45 hledanými zločinci je jen jedna žena, Maria Cecilia Kettunenová. Devětadvacetiletou Finku hledá policie kvůli těžkému podvodu. Vzhledem k etnickému složení obyvatel Evropy obsahuje seznam eumostwanted.eu nápadně vysoký počet jmen typických pro Balkán a Orient.

Evropští policisté se pro svůj seznam nejvíce hledaných osob nechali zjevně inspirovat americkou FBI. Ta ho zveřejňuje už více než 65 let.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.