Odpusť nám, Nizozemsko, omlouvají se ruské noviny

Titulka v černé barvě

Odpusť nám, Nizozemsko, omlouvají se ruské noviny 2
Svět
Sdílet:

„Vergeef ons, Nederlands“ stojí na titulní straně pátečního vydání předního ruského deníku Novaja Gazeta. Noviny, které jako jedny z mála odolávají kremelské propagandě, se tak symbolicky omluvily za podíl Ruska na sestřelení letadla Malaysian Airlines nad územím východní Ukrajiny. Titulní stranu deníku sdíleli uživatelé sociální sítě Twitter.

Smuteční titulní stranu rámuje černá barva, z níž vystupuje fotografie smutečního průvodu vozidel s těly obětí tragédie. Omluvný vzkaz je otištěn v holandštině i v ruštině. Uživatelé Twitteru oceňují gesto deníku a mluví o něm jako o „posledních nezávislých novinách v Rusku“. 

Boeing malajsijských aerolinek se zřítil minulý čtvrtek u ukrajinské vesnice Hrabove v Doněcké oblasti, kde ukrajinská armáda bojuje s proruskými separatisty. Letadlem cestovalo 298 lidí, nikdo z nich nepřežil. Většina obětí byla nizozemské národnosti, právě kvůli tomu vyšla omluva v holandštině. 

Čtěte také: OBSE: Letadlo bylo sestřeleno, jsou na něm stopy od šrapnelu

Putinova dcera po protestech okolí opustila svůj byt u Haagu

Ačkoliv vyšetřování tragédie ještě neskončilo, je velmi pravděpodobné, že letadlo sestřelili separatisté pomocí zbraní, které dostali z Ruska. Moskva se proti tomuto podezření ohradila. V ruských médiích se informuje o tom, že odpovědnost za tragédii nese Kyjev, nebo dokonce Spojené státy. 

Čtěte také: Všechny konspirační teorie o letu MH17

Novaja Gazeta je mezi ruskými médii výjimečná svou otevřeností a ostrými výpady vůči režimu prezidenta Vladimira Putina. Jednou z přispěvatelek novin byla Anna Politkovská – novinářka, jejíž vražda dosud nebyla plně objasněna. Politkovska tvrdě kritizovala ruský postup ve válce s Čečenskem a upozorňovala na případy bezpráví. V roce 2006 byla nalezena zastřelená ve výtahu v domě, kde bydlela.

Čtěte také: Vrazi Politkovské dostali doživotí. Objednavatel stále chybí

List Novaja Gazeta založil bývalý sovětský premiér Michail Gorbačov. Financoval ho penězi, které získal coby laureát Nobelovy ceny za mír z roku 1990.  

Sdílet:

Hlavní zprávy