Vrazi Politkovské dostali doživotí. Objednavatel stále chybí

Vrazi Politkovské dostali doživotí. Objednavatel stále chybí
Anna Politikovská během rozhovoru v Lipsku v Německu, 2005 Foto: wikipedia.org
1
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

Ruský soud dnes poslal na doživotí do vězení Lom-Aliho Gajtukajeva a Rustama Machmudova, dva hlavní pachatele vraždy novinářky Anny Politkovské. Gajtukajev podle soudu vraždu opoziční žurnalistky zosnoval a Machmudov v roce 2006 Politkovskou zastřelil. Tři další pachatelé dostali podle ruské televize tresty ve výši dvanáct, čtrnáct a dvacet let vězení. 

Porotci se přiklonili k verzi obžaloby, podle níž novinářku, proslavenou reportážemi z Čečenska a kritikou Kremlu, zabil Čečenec Machmudov šesti ranami z pistole. Pomáhali mu přitom jeho bratři Ibragim a Džabrail. Za organizátora vraždy byl kromě Gajtukajeva označen bývalý policista Sergej Chadžikurbanov. Všichni vinu do poslední chvíle popírali. 

Jméno objednatele zločinu ale stále chybí. Vyšetřovatelům se ani po osmi letech nepodařilo iniciátora vraždy nalézt. 

Soudce Pavel Melechin poslal Chadžikurbanova do vězení na dvacet let, Džabraila Machmudova na čtrnáct a Ibragima Machmudova na dvanáct let. Žalobce Boris Loktionov pro tuto trojici žádal tresty ve výši dvaadvacet, devatenáct a patnáct let. 

V případu byl už dříve odsouzen bývalý policejní důstojník Dmitrij Pavljučenkov, který - prý za úplatek - zařídil sledování nepohodlné reportérky před jejím odstraněním.

Jméno objednatele zločinu ale stále chybí. Vyšetřovatelům se ani po osmi letech nepodařilo iniciátora vraždy nalézt. 

Osmačtyřicetiletá Politkovská byla redaktorkou moskevského opozičního listu Novaja gazeta a proslavila se kritickými reportážemi z Čečenska, které se nelíbily ruskému vedení. Vrah ji zastřelil ve výtahu moskevského domu 7. října 2006 - v den čtyřiapadesátých narozenin ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Případ vyvolal celosvětovou pozornost a na Západě byl označován za důkaz nátlaku, jemuž jsou v Rusku vystaveni kritici kremelské politiky. Skandál navíc vyvolal první proces s údajnými spolupachateli vraždy v roce 2009. Porota tehdy pustila obžalované pro nedostatek důkazů na svobodu, nejvyšší soud pak ale vrátil případ prokuratuře k došetření. 

Antiputin a Čečensko

Politkovská do Čečenska přijela poprvé v roce 1998. Od druhé čečenské války, která vypukla o rok později, byla na Kavkaze více než padesátkrát a neváhala rozhodně kritizovat politiku Kremlu. V únoru 2001 byla v Čečensku uvězněna, a poté vyhoštěna. Ve stejném roce publikovala informace o lidech, kteří v Čečensku mizí beze stopy. Kvůli kritickým článkům z Čečenska bylo Politkovské několikrát vyhrožováno smrtí.

Napsala kritickou knihu o vládě Putina Putinovo Rusko, v níž například zdokumentovala porušování lidských práv v Čečensku ruskými jednotkami. V říjnu 2002 byla jednou z osobností, kterou si čečenští povstalci vybrali k vyjednávání při únosu v moskevském divadle v ulici Dubrovka. Pozornost vyvolaly její zápisky, které pod názvem Anna Politkovská: Ruský deník vyšly až po její smrti. Ve svém deníku analyzovala dění v Rusku od prosince 2003 do srpna 2005, včetně druhé volby Putina za prezidenta. 

Sdílet:

Hlavní zprávy