1 Vzdělávání postižených dětí

Valachová: Rodiče dětí s mentální poruchou se inkluze nemusí bát

, NOVÉ

Témata:

Rodiče dětí s lehkou mentální poruchou se inkluze, tedy jejich přechodu ze současných základních škol praktických na klasickou výuku, nemusí podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) bát. Do září 2018 za dítě rozhodnou, zda jejich dítě má být začleněno do kolektivu žáků hlavního výukového proudu, nebo nikoli. Valachová to dnes řekla ČTK v Brně, kde o tom diskutovala s učiteli a rodiči postižených dětí. O inkluzi se mezi nimi vedou bouřlivé diskuse.

Ministryně zdůraznila, že obavy rodičů chápe. Ministerstvo bude k jejich připomínkám přihlížet i ve změnách připravovaných v souvislosti s inkluzí. „Cílem bude vše připravit tak, aby byl přechod těchto dětí v září 2018 bezproblémový,“ uvedla.

V ČR žije asi 13.000 dětí s lehkým mentálním postižením. Mnozí z nich jsou dyslektici a dysgrafici, což může zpomalovat jejich výuku. I přes tyto obtíže 3300 dětí je již nyní začleněno do tříd na základních školách. Většina ostatních školáků s lehkou mentální poruchou navštěvuje některou ze 14 základních škol praktických v ČR, kde jim učitelé pomáhají, aby výuku zvládli i se svým omezením.

Cílem inkluze je začlenit do běžných kolektivů na základních školách děti s lehkým mentálním postižením, mimořádně nadané děti i školáky s dalšími omezeními. Výuka má být přizpůsobená jejich potřebám. Se zvládnutím nejrůznějších potíží, odlišností či zdravotních omezení pomohou asistenti, ale také nové školní pomůcky.

Se zavedením inkluze na školách v ČR se po deseti letech diskusí počítalo od letošního září. Plán vyvolal bouřlivé debaty a u některých rodičů také obavy z toho, jak jejich potomci tento přechod zvládnou. Proto se nakonec ministerstvo školství rozhodlo, že inkluze bude zavedena postupně a vyčlenilo si na vytvoření těchto změn dva školní roky, tedy období od letošního září do září 2018.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.