2 Podezřelé Čapí hnízdo

Šéf NKÚ k Čapímu hnízdu: Daňoví poplatníci se složili na luxusní hotel

NOVÉ

Témata: , , ,

Ke kritikům víceúčelového farmy Čapí hnízdo, na niž získal podezřelou dotaci současný ministr financí Andrej Babiš, přidal svůj odborný názor i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Šéf orgánu, jehož úkolem je mimo jiné i sledování podezřelého nakládání se státním majetkem, v rozhovoru pro server HlídacíPes.org sice neoznačil celý projekt přímo za dotační podvod, i tak bylo ale podle něj původních 50 milionů z evropských fondů využito nesprávně.

„Slovo zneužití neumím použít, to bude předmětem vyšetřování. Důležité je ale to, že daňoví poplatníci Evropské unie a České republiky se složili na jakýsi luxusní hotel pro horních deset tisíc, kteří díky tomu nemusejí čekat ve frontě někde do ZOO. Myslím, že už to samo o sobě svědčí o tom, že ta dotace nebyla správně využita, nepodpořila to, co podpořit měla, nějakou vznikající firmu,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org Miloslav Kala.

Šéfa NKÚ zaujala i Babišova slova, jež zazněla při natáčení dokumentárního pořadu České televize Matrix AB. Ministr financí se v něm chlubí svou aktivitou na úřadu vlády, díky níž by rád přiměl politiky ke schválení stavby dálnice směřující právě k jeho luxusnímu centru. Při posuzování výstavby takovéto komunikace by ovšem podle Kaly měli úředníci zvažovat i jiná kriteria, než jen lepší přístupnost zábavního projektu pro návštěvníky.

Farma Čapí hnízdo, která nyní budí rozruch, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Babišova koncernu.

Právě podezřelá vlastnická struktura Čapího hnízda vyvolala v poslední době třenice i v Poslanecké sněmovně. K původním kritikům z řad opoziční ODS a TOP 09 se postupně přidali i zástupci vládní KDU-ČSL. Tato strana dokonce podpořila svolání mimořádné schůze sněmovny, na které měla být kauza vysvětlena.

Babiš při svém vystoupení 20. března přiznal, že v době udílení dotací patřila farma skrze anonymní akcie jeho švagrovi a dětem. Ministr financí navíc v jednom z rozhovorů prohlásil, že pokud se prokáže podvodné využití padesátimilionové dotace, odejde z politiky. Takovýto vývoj ale podle něj není příliš pravděpodobný.

Čtěte také: Pokud se u Čapího hnízda prokáže podvod, odejdu, říká Babiš

Wagenknecht: Můžeme věřit buď logice, nebo Babišovi. Obojí nelze

Bělobrádek zaútočil: Babiš přepsal Čapí hnízdo účelově, škodí vládě


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.