Bělobrádek zaútočil: Babiš přepsal Čapí hnízdo účelově, škodí vládě

'Čapí hnízdo škodí vládě'

Bělobrádek zaútočil: Babiš přepsal Čapí hnízdo účelově, škodí vláděAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka potvrdil podezření, že přes svou rodinu účelově přepsal majetek Čapího hnízda. Situace je vážná, snižuje kredit vlády, řekl Bělobrádek během návštěvy Spojených států. Je podle něj na Babišově zvážení, zda by měl odstoupit. Ministr financí ve středu sněmovně řekl, že Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

„Z toho, co jsem si mohl zatím přečíst, tak pan Babiš potvrdil to podezření, že účelově přes svou rodinu v podstatě přepisoval majetek Čapího hnízda. Považuji to za velmi vážnou situaci, protože to snižuje kredit jak samozřejmě pana Babiše, tak celé vlády,“ řekl Bělobrádek, který ve čtvrtek v Orlandu zakončí pětidenní pracovní návštěvu USA.

Jeho reakce se výrazně liší od slov prvního místopředsedy lidovců a ministra zemědělství Mariana Jurečky, který ve středu novinářům řekl, že na Babišovo vysvětlení nemá žádný názor.

„Domnívám se, že tu trestně právní záležitost musí skutečně dořešit OLAF (Evropský úřad proti podvodům) a policie, nicméně vidím to jako etický problém, ale to si musí vyhodnotit pan Babiš, hnutí ANO a především voliči,“ uvedl Bělobrádek. Na tahu je podle něj nyní Babiš, případně premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Čtěte také: Proč ČSSD nic nedělá? ‚Odvoláme Babiše a rázem bude premiérem‘

Ten v reakci na Bělobrádkovo vyjádření zopakoval, že by se mělo počkat na závěry vyšetřování a vláda a koalice by vzhledem k úkolům, které ještě leží před nimi, měly dále fungovat. „Máme spoustu zákonů, které leží v Parlamentu, máme věci, které se týkají omezení daňových úniků, zlepšení sociální situace důchodců či lidí se zdravotním postižením. Mým cílem je, aby vláda dokončila svůj mandát, aby koalice nadále dobře fungovala,“ řekl premiér novinářům během návštěvy Paříže. „Pokud jde o tu kauzu Čapího hnízda, tak si myslím, že to nemůže být něco, co způsobí v tuto chvíli nefunkčnost vlády či koalice,“ dodal.

Podobně se vyjádřil v minulých dnech. Na otázku, jestli hodnotí chování Babiše v případu farmy Čapí hnízdo jako účelové, premiér neodpověděl. Naopak Bělobrádek hovoří o eticky problematickém počinu. Zvážení možného odstoupení ale nechává na Babišovi. V případě podání návrhu na odvolání by podle něj mohla být situace problematická, i proto, že prezident Miloš Zeman, který ministry na návrh premiéra odvolává, přijede farmu Čapí hnízdo navštívit.

Čtěte také: ‚Nemohl jsem říct pravdu‘. Babiš prý nic neukradl a vymluvil se na děti

Podle serveru Novinky.cz přijede Zeman na farmu 28. dubna společně s dětmi z klokánků. Zadlužené klokánky chtějí na Babiše zapůsobit, aby jim poskytl mimořádnou dotaci, napsal server s odvoláním na e-mail členky vedení Fondu ohrožených dětí Hany Kupkové. „Měli bychom ukázat, že máme hodně dětí, aby byl zájem nám poskytnout peníze na provoz zařízení,“ stojí v e-mailu s instrukcemi ohledně návštěvy.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici to vnímají jako dotační podvod. Kvůli kauze se ve středu mimořádně sešla dolní komora.

Čtěte také: Klokánky ‚propašují‘ na Čapí hnízdo děti. Únik ke schůzce Babiš-Zeman

Čtěte také:​ Čapí disco: Jsem Babiš, jsem miliardář. Nelžu, nekradu

‚Moravec dělá podrazy a bere za to statisíce.‘ Co všechno řekl Babiš

KOMENTÁŘ: Pane ministře Babiši, spáchal jste podvod

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články