V muzeu gulagu se teď mluví o ‚protisovětské činnosti‘

Nový správce, jiný pohled

V muzeu gulagu se teď mluví o ‚protisovětské činnosti‘NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ještě donedávna sloužilo Muzeum Perm-36 na místě bývalého gulagu jako doklad stalinského teroru. To se však změnilo letos v březnu, kdy památník na Sibiři převzaly do své správy ruské úřady. Namísto připomínky bolševické represe nyní nové vedení poukazuje na to, jaký významný přínos měl pracovní tábor pro vítězství Sovětů ve druhé světové válce, píše Rádio Svobodná Evropa.

„V dobách velkých turbulencí, v dobách významných rozhodnutí o naší zemi a o osudech našich lidí nezůstal nikdo lhostejný,“ prohlásil při zahájení zdejší nové výstavy ministr kultury permské oblasti Igor Gladnev na adresu vězňů, kteří zde v době stalinské éry vykonávali nucené práce.

„A to je přesně ten faktor, díky němuž jsme dosáhli hlavního vítězství v historii lidstva… Sláva hrdinům. Sláva těm, kdo bojovali, kdo položili své životy ve jménu velkého vítězství a záchrany vlasti,“ prohlásil, čímž vystihl zcela nové pojetí památného místa.

Čtěte také: Antipropaganda proti Kremlu? ‚Když Rusy nezaujme, prohrajeme‘

To ještě do března sloužilo jako jako muzeum politické represe, které spravovala stejnojmenná nevládní organizace Perm-36. Po obvinění skupiny z přijímání financí ze zahraničních fondů však bývalý gulag, kde bylo uvězněno mnoho politických vězňů, přebraly do své správy místní úřady. A historie místa tak získala zcela jinou interpretaci, podotýká Svobodná Evropa.

Jak uvedla ředitelka muzea Jelena Mamajeva, nové vedení se nechce přiklánět ani k jedné straně. „Snažíme se více mluvit o architektonickém komplexu a ne se pouštět do posuzování lidí, kteří si tu odpykávali své tresty, do posuzování Stalina a podobně. Protože to právě teď není zrovna politicky korektní,“ vysvětlila.

Z jejich „objektivního“ výkladu se nyní návštěvníci dozvědí, že místní vězni byli kriminálníci nebo lidé zapojení do protisovětských aktivit, podle jedné z průvodkyň konkrétně do sabotáže během války. A že status politického vězně byl výrazně výhodnější, a tak se mnoho kriminálníků vydávalo právě za ně.

Čtěte také: ‚Akt historické spravedlnosti.‘ Ukrajina vyřadila komunisty z voleb

Zakladatel bývalého památníku Viktor Šmirnov pro Svobodnou Evropu uvedl, že se nové vedení včetně místních historiků snaží existenci gulagů ospravedlnit, což je podle něj alarmující. „Tohle může zajít velmi daleko. Co na to můžu říct – Stalinovy portréty se už objevují v ulicích města,“ popsal celkovou změnu atmosféry mezi místní společnosti.

Že jeho slova nejsou neopodstatněná, dokládá i penzista Michajl Plechanov, který se výstavy zúčastnil. Podle něj nová expozice dokazuje, že podmínky v táboře byly zcela akceptovatelné a stát měl nezpochybnitelné právo vězně využívat k nuceným pracím.

Stejně jako ředitelka muzea, jejíž prababička strávila v pracovním táboře za drobnou krádež deset let. „Nemůžeme mluvit o otrocké práci… Byl to podíl našeho regionu na vítězství,“ uzavřela.

Čtěte také: Agitka nebude? Rusové snímek o srpnu 1968 ČT nepůjčí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články