Komunisté vysvětlují Číhošťský zázrak: Byla to sugesce davu
Číhošť očima komunisty
Byl to možná jenom skupinový klam mozků. 65 let od událostí, které vedly k umučení faráře Josefa Toufara, přichází komunistický funkcionář s novým vysvětlením Číhošťského zázraku. Předseda KSČM ve Vyškově Filip Zachariaš načrtl variantou, že se půlmetrový kříž během mše nepohnul ani zázrakem, ani mechanicky. Mohlo prý jít pouze o hnutí v myslích přítomných farníků.
„Je zajímavé, že se málokdo zajímal o jiné možné vysvětlení popisovaného jevu, než je původ od Boha či inscenace knězem Toufarem,“ zamýšlí se Zachariaš. „ Můžeme totiž užít poznatky oblasti psychologie, která se zabývá davovým jednáním. Myslím, že celkem vystihuje danou atmosféru i pohnutí (spíše pomyslném než skutečném) kříže na oltáři,“ uvádí.
„Nepřipadá vám to jako věrohodné vysvětlení tehdejších událostí?“
Předseda Okresního výboru KSČM Vyškov zmiňuje, že člověk se v davu chová jinak. A odkazuje se na francouzského sociálního psychologa Gustava Le Bona a vlastnosti, které shromážděním lidí přisuzuje. „Mimo jejich anonymity či nakažlivosti citů také zmiňuje sugestibilitu davu,“ všímá si Zachariaš.
Funkcionář KSČM argumentuje psychologií davu
Komunistický funkcionář pak cituje z knihy Psychologie davu pasáž: „Jedinec, který je nějakou dobu uprostřed jednajícího davu, je brzo přiveden – působením proudění, které z davu vychází nebo z jakékoliv jiné nám neznámé příčiny – do zvláštního stavu, který je podoben onomu, do něhož se dostane hypnotizovaný v rukou hypnotizéra“.
Opakovaný pohyb kříže nad oltářem zmínily dvě desítky farníků. Úkaz se odehrál během mše svaté o třetí adventní neděli v roce 1949.
„Toto své tvrzení dokládá Le Bon také příkladem s psychologem Daveyem, jež měl takovou moc nad duchem davu, že mu mohl vnutit i přesvědčení, že vidí něco, co ve skutečnosti neviděl. Nepřipadá vám to jako věrohodné vysvětlení tehdejších událostí?“ připojuje Zachariaš.
Opakovaný pohyb kříže nad oltářem zmínily dvě desítky farníků. Úkaz se odehrál během mše svaté o třetí adventní neděli v roce 1949. Komunisté Toufara následně obvinili, že zázrak zinscenoval pomocí důmyslného systému táhel. Kněze, který obvinění odmítl, umučili a událost zneužili k proticírkevním represím.
Ostatky faráře Josefa Toufara nyní badatelé exhumovali z hromadného hrobu na Ďáblickém hřbitově v Praze a církev chystá jeho blahořečení. In memoriam dostal od prezidenta Miloše Zemana při letošních oslavách 28. října Medaili Za zásluhy.