1 výsledky voleb

Kaczyński si oddechl. Nadpoloviční většinu nakonec má

, NOVÉ

Témata: ,

Vítěz nedělních parlamentních voleb v Polsku, konzervativní euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS), bude mít v nové dolní komoře Sejmu většinu 235 ze 460 mandátů. Oznámila to dnes volební komise.

Znamená to, že formace PiS někdejšího premiéra z let 2006-2007 Jaroslawa Kaczyńského získala potřebnou většinu k tomu, aby mohla sama vládnout. Taková situace v zemi od pádu komunismu v roce 1989 podle polských médií vznikla poprvé.

Dosud vládnoucí Občanské platformě (PO) premiérky Ewy Kopaczové připadne 138 mandátů, hnutí Kukiz‘15 42 mandátů, straně Moderní.pl 28 mandátů a agrární Polské lidové straně (PSL) 16 mandátů. Jedním poslancem bude zastoupena německá menšina.

Čtěte také: Sečteno a potvrzeno: PiS zvítězila se 37,6 procenty

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.