1 NOVÉ

Sečteno a potvrzeno: PiS zvítězila se 37,6 procenty

Polské volby

Témata: ,

Opoziční konzervativní polská strana Právo a spravedlnost (PiS) zvítězila v nedělních parlamentních volbách se ziskem 37,58 procenta hlasů. Oznámila to v pondělí večer volební komise po sečtení všech odevzdaných hlasů. Stále však nebylo oznámeno, zda vítězná formace bude mít v dolní komoře polského parlamentu kýženou většinu.

Přepočty na mandáty mají být oficiálně oznámeny až v úterý, a tak stále není jasné, zda bude mít PiS v nově zvoleném Sejmu absolutní většinu. V neděli po uzavření volebních místností odhady výsledků předpovídaly opoziční euroskeptické formaci naprostou většinu, ale vycházely z toho, že se PiS bude pohybovat kolem 39 procent získaných hlasů.

Až druhá skončila s výraznou ztrátou dosud vládnoucí liberální Občanská platforma (PO) premiérky Ewy Kopaczové, která získala 24,1 procenta hlasů.

Do 460členné dolní komory parlamentu se z menších stran ještě dostaly protestní uskupení Kukiz‘15 rockera a neúspěšného kandidáta v jarních prezidentských volbách Pawla Kukize (8,81 procenta), strana Moderní.pl (7,6 procenta) a agrární Polské lidové strany (PSL), která dosud tvořila koalici s PO a v neděli dostala 5,13 procenta.

Pětiprocentní práh nepřekročila radikálně nacionalistická strana Korwin, kterou podpořilo 4,76 procenta voličů. Předběžné propočty přitom hovořily o tom, že PiS o většinu přijde v případě, že nacionalisté potřebnou hranici překročí.
    Mimo Sejm poprvé zůstane postkomunistická Sjednocená levice, která sice získala 7,55 procenta, ale jako koalice potřebuje ke vstupu do sněmovny procent osm.