Podpoříte EU, nebo končíte. Cameron varoval své ministry
Britský premiér bojuje za EU
Britští ministři, kteří nepodpoří vládní politiku vůči Evropské unii, budou muset kabinet opustit. Na okraj summitu zemí G7 v německém Elmau to řekl britský premiér David Cameron. Předseda vlády Spojeného království usiluje o vyjednání nových podmínek členství své země v evropské osmadvacítce a na konci roku 2017 chce uspořádat referendum o setrvání Británie v unii.
„Každý ve vládě se podepsal k programu vytyčeném v manifestu konzervativců,“ uvedl Cameron na dotaz, zda členové vlády budou muset rezignovat, pokud budou hlasovat pro opuštění Evropské unie. Jeho slova o případné rezignaci šéfů jednotlivých rezortů pak potvrdily i další zdroje z Downing Steet, píše The Telegraph.
Cameron svým výrokem reagoval na nedělní prohlášení padesáti poslanců své Konzervativní strany, kteří prý chtějí aktivně bojovat za odchod země z Evropské unie, pokud premiér nevyjedná dostatečné ústupky při rozhovorech o novém postavení Británie v rámci EU.
Čtěte také: Účastníci summitu G7 nadávali na Řecko
Protievropská frakce s názvem Konzervativci pro Británii by podle jednoho ze svých předsedů Stevea Bakera mohla postupně získat na svou stranu až 100 konzervativních členů parlamentu. Baker rovněž naznačil, že proti setrvání země v EU je až devět členů Cameronovy vlády. Média hovoří například o ministru práce a důchodů Iainu Duncanovi Smithovi, ministru zahraničí Philipovi Hammondovi či ministru spravedlnosti Michaelovi Goveovi.
O setrvání Velké Británie v EU se bude hlasovat v referendu, které by se mělo uskutečnit nejpozději do roku 2017.
Čtěte také: Bavorské Alpy v obklíčení. Dorazil Obama, summit G7 začíná
Cameron své výroky na adresu euroskeptických ministrů pronesl v neděli během dvoudenního summitu G7 v Bavorsku, kde německá kancléřka Angela Merkelová hostí kromě britského lídra i amerického prezidenta Baracka Obamu a vůdce Kanady, Francie, Itálie a Japonska.
Na summitu G7 se k problému setrvání Británie v EU nepřímo vyjádřil také Obama, podle něhož je zachování britského vlivu žádoucí jak v kontinentálním, tak i v celosvětovém měřítku. Americký prezident se podle svých slov těší, že Británie „zůstane součástí Evropské unie.“
Čtěte také: Ať Británie zůstane v Evropské unii, řekl Obama Cameronovi
Svou cestu za reformou zahájil Cameron na konci května na summitu Východního partnerství v lotyšské Rize. Na následné cestě Evropou jednal s představiteli Dánska, Nizozemska, Francie, Polska a Německa. Podle agentury Reuters hodlá do červnového summitu Evropské unie osobně jednat i s lídry všech ostatních 22 států EU.