1 Ocenění normalizace, odměna za kampaň

Oceněný komunistický ministr. Jeho firma platila Zemanovi kampaň

NOVÉ

Témata: ,

Snad žádný jiný člověk z řady prezidentem Milošem Zemanem vyznamenaných nevzbudil tolik rozruchu jako Miroslav Toman starší, vysoký komunistický kádr a ministr Štrougalovy vlády z 80. let. Jeho rodinná firma Agrotrade poslala navíc Zemanovi na prezidentskou kampaň něco kolem půl milionu korun.

Do komunistické špičky

Životopisné údaje Ing. Miroslava Tomana CSc. jsou výmluvné. Narodil se v roce 1935 a absolvoval Vyšší rolnickou školu v Klatovech, následně pak Vysokou školu zemědělskou v Praze. „Postgraduální studium absolvoval na Vysoké škole politické ÚV KSČ v Praze. V letech 1954–1960 pracoval jako zemědělský technik, pak po dobu tří let působil na postu zástupce vedoucího odboru ONV. Až do roku 1970 zastával funkci vedoucího oddělení racionalizace a technického rozvoje ve Výrobní zemědělské správě Louny. V letech 1970–1974 byl ředitelem Okresní zemědělské správy v Kroměříži. Byl členem Okresního výboru KSČ a předsednictva OV KSČ v Kroměříži. Pak přešel na celostátní politické posty,“ uvádí Rudé právo z roku 1981.

Následně Toman už stoupal stranickou hierarchií. „V letech 1975–1980 zastával post ředitele odboru na ministerstvu zemědělství ČSSR, v letech 1980–1981 byl náměstkem předsedy Státní plánovací komise, v letech 1981–1983 ministrem zemědělství a výživy České socialistické republiky ve čtvrté vládě Josefa Korčáka, pak od roku 1983 přešel na federální vládní úroveň a byl ministrem zemědělství a výživy ČSSR v čtvrté vládě Lubomíra Štrougala a páté vládě Lubomíra Štrougala a šesté vládě Lubomíra Štrougala, přičemž v páté vládě Lubomíra Štrougala (v letech 1986–1988) byl i místopředsedou vlády ČSSR.

Následně se v letech 1988–1990 stal místopředsedou české vlády (vláda Františka Pitry), přičemž v této funkci zasedal z titulu své pozice předsedy České komise pro plánování a vědeckotechnický rozvoj,“ lze se o Tomanovi dočíst u jeho životopisného hesla na Wikipedii. Na XVII. sjezdu KSČ v roce 1986 byl zvolen za kandidáta Ústředního výboru Komunistické strany Československa. O rok dříve byl za svou práci odměněn Řádem práce.

V rodině Tomanů nepadlo jablko daleko od stromu. Ministrem zemědělství, v Zemanově „vládě odborníků“ Jiřího Rusnoka, byl i Tomanův syn Miroslav Toman mladší (1960), prezident Potravinářské komory ČR.

Agrotec a pokus o jeho převzetí

Rokem 1989 ovšem Tomanova kariéra nekončila. Dokázal se rychle zorientovat a začal spolu s mladším synem Zdeňkem podnikat v zemědělství, v roce 1990 založili rodinou firmu Agrotrade.

Staršímu synovi Miroslavovi podle týdeníku Respekt domluvil místo v hustopečské firmě Agrotec, která obchodovala se zemědělskými stroji, dobytkem, masem ovocem či zeleninou. Toman starší se totiž znal s jejím zakladatelem Karlem Losenickým, který byl zpočátku z mladého Tomana nadšený, ale jen do chvíle, než se v polovině 90. let pokusil klan Tomanů Agrotecu zmocnit.

„Měl jsem šedesát procent akcií, zaměstnanci měli čtyřicet procent. Když jsem byl na služební cestě, Tomani přesvědčili představenstvo, aby mě odvolalo z funkce předsedy a generálního ředitele a vydalo další akcie, psané na jednoho z členů představenstva. Byla to absurdní situace, firma měla sto třicet procent akcií a já jsem tam měl vstup zakázaný,“ popsal pokus o převzetí firmy Losenický pro Respekt. Nakonec mu pomohly banky, které hrozily, že budou vyžadovat vrácení úvěru a firmy se Losenickému vrátila. Agrotec později koupil Andrej Babiš.

Starý a nový Agrotrade

Tomanům a jejich byznysu se ale dále dařilo, podivné osudy jejich firmy Agrotrade popsal v roce 2013 Respekt a Tomanovi se poté chtěli s časopisem soudit kvůli poškození dobrého jména rodiny. Firma Agrotrade podle týdeníku na začátku podnikaní získala stamilionové úvěry od bank a za ně nakoupila podíly hlavně v potravinářských podnicích.

Háček byl podle Respektu ale v tom, že zatímco dluhy Agrotrade rostly, většina majetku byla převáděna jinam. Firma nakonec skončila v konkurzu, ještě předtím byla ale přejmenována na Technology Leasing a akcie převzala neznámá kyperská firma a později jeden ze členů představenstva. Po původním Agrotrade měly zbýt dluhy zhruba ve výši 600 milionů.

O nejvíce peněz z této částky přišla podle Respektu státní Česká konsolidační agentura a Česká spořitelna. Ani jedna z těchto institucí se o nesplacených dluzích v roce 2013 nechtěla bavit a dědictví rodinné firmy Tomanových nezajímalo ani politiky.

Peníze pro Zemana

Později klan Tomanů založil nový Agrotrade. Stejnojmenná akciová společnost byla do obchodního rejstříku zapsaná v říjnu 2002. Nový Agrotrade nemá podle Respektu skoro žádné dluhy a naopak mu patří řada firem – například Xavergen, který se specializuje na chov krůt a kuřat, Xaverov, který prodává maso a polotovary, či Boneco, které vyrábí majonézy a lahůdkové saláty.

Co se týče nového Agrotrade, existuje zde také pojítko se současným prezidentem Milošem Zemanem. Firma jej totiž podpořila v přímé volbě na prezidenta. Lidé z Agrotrade měli Zemanovi na prezidentskou kampaň poslat asi půl milionu korun.

Čtěte také: Vyznamenání dostali komunisti, estébáci, komedianti a pár slušných


Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.