Oceněný komunistický ministr. Jeho firma platila Zemanovi kampaň

Ocenění normalizace, odměna za kampaň

Oceněný komunistický ministr. Jeho firma platila Zemanovi kampaňNOVÉ
Člen předsednictva a tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš navštívil JZD Pochodeň Lhota pod Libčany na Královéhradecku. Druhý zleva ministr zemědělství a výživy ČSR Miroslav Toman. Rok 1981. Foto: Foto: ČTK
1
Homepage
Echo24
Sdílet:

Snad žádný jiný člověk z řady prezidentem Milošem Zemanem vyznamenaných nevzbudil tolik rozruchu jako Miroslav Toman starší, vysoký komunistický kádr a ministr Štrougalovy vlády z 80. let. Jeho rodinná firma Agrotrade poslala navíc Zemanovi na prezidentskou kampaň něco kolem půl milionu korun.

Do komunistické špičky

Životopisné údaje Ing. Miroslava Tomana CSc. jsou výmluvné. Narodil se v roce 1935 a absolvoval Vyšší rolnickou školu v Klatovech, následně pak Vysokou školu zemědělskou v Praze. „Postgraduální studium absolvoval na Vysoké škole politické ÚV KSČ v Praze. V letech 1954–1960 pracoval jako zemědělský technik, pak po dobu tří let působil na postu zástupce vedoucího odboru ONV. Až do roku 1970 zastával funkci vedoucího oddělení racionalizace a technického rozvoje ve Výrobní zemědělské správě Louny. V letech 1970–1974 byl ředitelem Okresní zemědělské správy v Kroměříži. Byl členem Okresního výboru KSČ a předsednictva OV KSČ v Kroměříži. Pak přešel na celostátní politické posty,“ uvádí Rudé právo z roku 1981.

Následně Toman už stoupal stranickou hierarchií. „V letech 1975–1980 zastával post ředitele odboru na ministerstvu zemědělství ČSSR, v letech 1980–1981 byl náměstkem předsedy Státní plánovací komise, v letech 1981–1983 ministrem zemědělství a výživy České socialistické republiky ve čtvrté vládě Josefa Korčáka, pak od roku 1983 přešel na federální vládní úroveň a byl ministrem zemědělství a výživy ČSSR v čtvrté vládě Lubomíra Štrougala a páté vládě Lubomíra Štrougala a šesté vládě Lubomíra Štrougala, přičemž v páté vládě Lubomíra Štrougala (v letech 1986–1988) byl i místopředsedou vlády ČSSR.

Následně se v letech 1988–1990 stal místopředsedou české vlády (vláda Františka Pitry), přičemž v této funkci zasedal z titulu své pozice předsedy České komise pro plánování a vědeckotechnický rozvoj,“ lze se o Tomanovi dočíst u jeho životopisného hesla na Wikipedii. Na XVII. sjezdu KSČ v roce 1986 byl zvolen za kandidáta Ústředního výboru Komunistické strany Československa. O rok dříve byl za svou práci odměněn Řádem práce.

V rodině Tomanů nepadlo jablko daleko od stromu. Ministrem zemědělství, v Zemanově „vládě odborníků“ Jiřího Rusnoka, byl i Tomanův syn Miroslav Toman mladší (1960), prezident Potravinářské komory ČR.

Agrotec a pokus o jeho převzetí

Rokem 1989 ovšem Tomanova kariéra nekončila. Dokázal se rychle zorientovat a začal spolu s mladším synem Zdeňkem podnikat v zemědělství, v roce 1990 založili rodinou firmu Agrotrade.

Staršímu synovi Miroslavovi podle týdeníku Respekt domluvil místo v hustopečské firmě Agrotec, která obchodovala se zemědělskými stroji, dobytkem, masem ovocem či zeleninou. Toman starší se totiž znal s jejím zakladatelem Karlem Losenickým, který byl zpočátku z mladého Tomana nadšený, ale jen do chvíle, než se v polovině 90. let pokusil klan Tomanů Agrotecu zmocnit.

„Měl jsem šedesát procent akcií, zaměstnanci měli čtyřicet procent. Když jsem byl na služební cestě, Tomani přesvědčili představenstvo, aby mě odvolalo z funkce předsedy a generálního ředitele a vydalo další akcie, psané na jednoho z členů představenstva. Byla to absurdní situace, firma měla sto třicet procent akcií a já jsem tam měl vstup zakázaný,“ popsal pokus o převzetí firmy Losenický pro Respekt. Nakonec mu pomohly banky, které hrozily, že budou vyžadovat vrácení úvěru a firmy se Losenickému vrátila. Agrotec později koupil Andrej Babiš.

Starý a nový Agrotrade

Tomanům a jejich byznysu se ale dále dařilo, podivné osudy jejich firmy Agrotrade popsal v roce 2013 Respekt a Tomanovi se poté chtěli s časopisem soudit kvůli poškození dobrého jména rodiny. Firma Agrotrade podle týdeníku na začátku podnikaní získala stamilionové úvěry od bank a za ně nakoupila podíly hlavně v potravinářských podnicích.

Háček byl podle Respektu ale v tom, že zatímco dluhy Agrotrade rostly, většina majetku byla převáděna jinam. Firma nakonec skončila v konkurzu, ještě předtím byla ale přejmenována na Technology Leasing a akcie převzala neznámá kyperská firma a později jeden ze členů představenstva. Po původním Agrotrade měly zbýt dluhy zhruba ve výši 600 milionů.

O nejvíce peněz z této částky přišla podle Respektu státní Česká konsolidační agentura a Česká spořitelna. Ani jedna z těchto institucí se o nesplacených dluzích v roce 2013 nechtěla bavit a dědictví rodinné firmy Tomanových nezajímalo ani politiky.

Peníze pro Zemana

Později klan Tomanů založil nový Agrotrade. Stejnojmenná akciová společnost byla do obchodního rejstříku zapsaná v říjnu 2002. Nový Agrotrade nemá podle Respektu skoro žádné dluhy a naopak mu patří řada firem – například Xavergen, který se specializuje na chov krůt a kuřat, Xaverov, který prodává maso a polotovary, či Boneco, které vyrábí majonézy a lahůdkové saláty.

Co se týče nového Agrotrade, existuje zde také pojítko se současným prezidentem Milošem Zemanem. Firma jej totiž podpořila v přímé volbě na prezidenta. Lidé z Agrotrade měli Zemanovi na prezidentskou kampaň poslat asi půl milionu korun.

Čtěte také: Vyznamenání dostali komunisti, estébáci, komedianti a pár slušných

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06
×

Podobné články