Invaze, Čína na Hradě a chvála buranství

Komentáře
Ondřej Štindl
Sdílet:

Prázdninový výjezd ruské armády na Ukrajinu na titulních stranách. Sborové vábení čínského byznysu na Pražském hradě, Sparta se vydrápala z jámy pekelné.

Na titulních stranách pochopitelně ruská agrese na Ukrajině. „Invaze, srpen 2014“ zní titulek Mladé fronty Dnes. „Evropa ztrestá Rusko za invazi,“ sdělují z titulní strany Hospodářské noviny. Značně optimisticky.  Komentář Petry Procházkové v Lidových novinách vyznívá značně skeptičtěji. „Ale Evropa i NATO jako garanti bezpečnosti zcela selhaly. Kromě znepokojení a sankcí, jejichž dopad lze očekávat až za několik měsíců, neudělaly nic. Naši politici se projevili v souladu s tou nejstinnější stránkou české tradice ještě hůř – a spíš než o pomoci napadeným Ukrajincům lamentovali a lamentují nad tím, kolik nás ta nepatrná slovní solidarita bude stát. Zbývá jediná šance jak Putina zastavit. Musí to udělat ruští občané. Ti, kteří ho nyní tak bezmezně obdivují.“

Uvnitř vydání HN popisují okázale pojaté česko-čínské obchodní fórum, na kterém byl i místopředseda čínské vlády Čang Kao-li, vystoupili tam prezident Zeman i premiér Sobotka. „Kvůli příjezdu čínského vicepremiéra byla podniknuta rozsáhlá bezpečnostní opatření, která zajišťovali čínští agenti, a uvažovalo se i o uzavření Pražského hradu.“ K referátu je připojený i komentář Daniela Anýže. Všímá si Sobotkových slov, podle nichž Česko klade „dlouhodobě velký důraz“ na lidská práva. „Je pochopitelné a zcela v pořádku, že demonstrantům, kteří včera přišli na Hradčanské náměstí protestovat proti režimu v Pekingu, takové prohlášení českého premiéra stačit nemůže. Ale je politickou realitou, že jde o jasný, významný a pozitivní posun. Letos v dubnu během návštěvy ministra zahraničí Zaorálka v Pekingu česká strana podepsala deklaraci, která otázku lidských práv – zcela konkrétně problematiku Tibetu – hodila přes palubu. Šlo o ponížené gesto, kde český text deklarace byl s největší pravděpodobností (jak si tehdy všiml sinolog Martin Hála) hrubým polopatickým překladem z čínského originálu, včetně převzetí čínské režimní frazeologie. Včerejší vyjádření českého premiéra už ovšem odpovídá tomu, jak v současném kontextu západní demokracie, například USA či Německo, s Čínou jednají. Ekonomické vztahy jsou sice na prvním místě, ale lidská práva nejsou opomenuta. Od podbízivého zamlčování této agendy se Česká republika včerejším Sobotkovým vyjádřením posunula k její reflexi.! Ještěže tak. To „podbízivé zamlčování“ mi přišlo jako podivná kombinace dost nemístného intelektuálního sebevědomí (třena na straně náměstka Petra Druláka) a na Hradě zdomácnělého provinciálního a rádoby pragmatického vševědství ve smyslu – sice ztratíme, ale hodně vyděláme. dost pravděpodobně by tenhle přístup vedl k tomu, že by nebyla ani ta tvář, ani ty peníze.

Právo přináší celostránkový rozhovor Michaelem Žantovským, který v angličtině napsal zatím ještě nepublikovanou knihu o Václavu Havlovi. Mluví i o jeho sympatiích k „new age“. „To není trvalá stránka jeho díla, ale je to určitá epizoda, která ho zhruba v polovině 90. let vedla k tomu, že se zabýval věcmi jako je hypotéza Gaia a antropický princip, což jsou koncepce, které patří k new age, takové té mystické populární filosofii. Já na to byl možná citlivější než jiní. Dřív jsem působil jako vědec a byl jsem vychován v tradici exaktní, pozitivní vědy. Musím říct, že mně to ‚drhlo‘ hodně.“ Jednoho by docela zajímalo, co přesně to bylo za epizodu. Ale autoři si vysvětlení tohoto typu nechávají spíš pro platící čtenáře. chápu.

„Šátkování“ na stránkách deníků docela rychle ustalo, jednou z mála výjimek je poznámka Miroslava Koreckého v Mladé frontě Dnes. „V poměrech nejsekulárnějšího státu na kontinentu je tato diskuse specifická v vtom, že jen těžko může pojmout náboženský rozměr halení se do šátků, když i křížek na krku je tu jen módním doplňkem. A tak je z toho jen klasická česká fackovaná. Po politicích, religionistech s feministkách se včera do debaty vložil i prezident Zeman: prý si ani on nepřeje tendenci vedoucí k zahalování žeen, zejména těch hezkých. Tím by celá diskuse mohla skončit: fešandám šátky nedovolme, ty zbylé zahalme. České neznabožství působí sice buransky, ale má zase výhodu v tom, že si kvůli trascendentnu neřežeme hlavy.“ Ufff. Na obsáhlejší komentář už mi došly síly. Pochopte – pátek. Pro jistotu ještě jednou. Ufff. Jinak hezký víkend, mnoho úspěchů v osobním i pracovním životě, šťastnou ruku při vaření a bystrý zrak při houbaření. Prostě všecko.

       

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jsou už ve… Venezuele

KOMENTÁŘ

„Všichni jsou už v Mexiku!“ zpíval kdysi Michal Tučný, ikona české country. Tučný je už dlouho „tam u nebeských bran“, ale Latinská Amerika jako by neztratila ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz