Na Karlštejně objevili tajnou chodbu. Je stovky let stará
Přelom 15. a 16. století
Pod hlavním nádvořím hradu Karlštejn byla objevena gotická spojovací chodba z přelomu 15. a 16. století, o jejíž existenci se dosud pouze spekulovalo. Podle archeologů je to nejvýznamnější objev na Karlštejně od jeho přestavby na konci 19. století. Návštěvníci by si chodbu mohli prohlédnout do tří let. Informovala o tom Česká televize (ČT).
Chodbu archeologové objevili asi metr pod povrchem v rohu hlavního nádvoří. Pravděpodobně propojovala suterén boční hradní budovy a purkrabství. „Objekt známe z dobových vyobrazení i ze skic, které vznikly v 60. letech 19. století. Netušili jsme ale, že je středověký, předpokládali jsme, že je renesanční. A už vůbec jsme netušili, že je zachovaný včetně kleneb,“ řekl ČT archeolog Zdeněk Chudárek z Národního památkového ústavu.
Chodba je dlouhá asi osm až deset metrů. Archeologové ji našli při stavebním průzkumu před opravami hradu.
Gotický hrad Karlštejn založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV. Mezi českými hrady zaujímal zcela výjimečné postavení. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů.