2 TGM žasnoucí

Brněnský spor o pomník TGM. Policie zabavila dečku

NOVÉ

Témata:

Dečka s nápisem „Žasnu“ se objevila na soše Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí v Brně. Na pomníku prvního československého prezidenta před lékařskou fakultou se vyšívané poselství zdrželo jen krátce – necelý den po jeho instalaci ho zabavila policie. Brněnský zastupitel a náměstek primátora Matěj Hollan prohlásil, že městu jakožto vlastníkovi sochy čin pravděpodobně nevadí, sám podobné akce ve veřejném prostoru podporuje.

V lokální bitvu o vyšívanou dečku vyústil čin skupiny brněnským aktivistů přezdívající se Užaslé. V neděli navečer umístili členové skupiny textilní tabulku s modrým okrajem a vyšívaným psacím nápisem červenou barvou „Žasnu“ na sochu T.G.M. před Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity na Komenského náměstí v Brně.

instalace dnes v 5:59, schválně jak dlouho vydrží žasnout…

Posted by Užaslé on Saturday, February 13, 2016

„Instalace dnes v 5:59, schválně jak dlouho vydrží žasnout…“ komentovala na Facebooku skupina Užaslé, která dle svých slov působí od roku 2011 a s odkazem na svá vyšívaná díla se pojmenovávají jako „Brněnská guerilla knitting skupina“. Mezi jejich akce v minulosti patřilo například obepnutí Brněnského orloje taktéž vyšívaným nápisem, na černé plastice se objevil text „Čas není, hlupáčku“.

POMÁHAT A CHRÁNIT sochy před zákeřnýma pletenýma dečkama!Volají mě z tiskovýho, co říkám na nápis ŽASNU, který někdo…

Posted by Matěj Hollan on Monday, February 15, 2016

Po nedělním vyvěšení dečky se o ní dozvěděl i náměstek brněnského primátora za Žít Brno Matěj Hollan. Než ale na místo jejího umístění dorazil, již byla pryč. V příspěvku s titulkem „POMÁHAT A CHRÁNIT sochy před zákeřnýma pletenýma dečkama!“ na svém facebookovém profilu Hollan popisuje, jak se s policií snažil vykomunikovat navrácení vyšívaného nápisu.

Městská Poezie Brno v praxi. Durcova Lucie dnes na Facebooku sdílela „žasnoucího“ Masaryka. A my jsme si vzpomněli, že p…

Posted by Městská policie Brno, oficiální stránka on Monday, February 15, 2016

„Volají mě z tiskovýho, co říkám na nápis ŽASNU, který někdo ve formě krásně pletené dečky připevnil na sochu TGM na Komenského náměstí. ‚Nevím‘, říkám. ‚Ještě jsem ji neviděl.‘ Ta socha patří totiž městu Brnu. ,Zaběhnu se tam podívat, moment.‘,“ popisuje Hollan. „O tři minuty později přicházím na místo. Dečka nikde. Jen za sochou policejní anton.“

‚Více takových akcí‘

Policie uvnitř Masarykovy univerzity situaci řešila s Lucií Durcovou. Ta se údajně provinila vytažením dečky z koše, poté co ji tam vyhodila přivolaná policejní hlídka. „Dečku musela vydat a policie si ji vložila do igelitového pytlíčku a jala se s ní vzít roha. ‚Dobrý den, z jakého pověření jste sundali z naší sochy tu dečku a proč si jí berete pryč? Můžete mě ji třeba dát?‘ ‚To nemůžu, je to na příkaz mého přímého nadřízeného, zavolejte si na linku 158.‘ ‚Kvůli dečce na linku 158?!?‘ ‚Ano, nashle.‘,“ pokračuje v popisu absurdní situace Matěj Hollan.

TGM dnes stojí a žasne. Nad čím asi?

Posted by Masarykova univerzita on Monday, February 15, 2016

„Parametry žádného trestného činu ani přestupku tam nejsou, to vím, i když nejsu policajt,“ sdělil na dotaz ECHO24.cz Matěj Hollan. „Myslím, že je to moc pěkné, má to stovky sdílení a tisíce lajků, myslím, že je to skvělá intervence do veřejného prostoru a budu rád, když takových akcí bude více.“

Brněnská policie se situací zabývá kvůli oznámení občana na linku 158. „V současné době je věc vedená po č.j. na zdejším OOP Brno-střed, kdy bude provedeno šetření k dané události. Poté, na základě tohoto šetření může být věc v případě zjištění osoby, která se skutku dopustila a Policie ČR věc vyhodnotí jako přestupek, postoupena do přestupkové komise na ÚMČ Brno-střed, nebo v případě nezjištění odložena. Co se týká pana M.Hollana, tak jako zastupitel by měl vědět postup v takovém případě. Policie ČR mu nemůže vydat předmětnou věc, jelikož neprokázal její vlastnictví a nevím o jeho pravomoci, kdy může rozhodovat sám za celé Brno, tuto skutečnost nijak nedoložil,“ uvedl pro ECHO24.cz vedoucí OOP Brno-střed npor. Marián Karas.

Hollan byl po vyjádření souhlasu s touto akcí kritizován i některými diskutujícími, kteří tvrdili, že nemluví za všechny Brňany. Jeden z komentářů připomněl, že by se brněnský náměstek primátora patrně nevyjadřoval tak nadšeně, kdyby nápis nesl například s odmítáním uprchlíků spojené heslo „Nepřijímám“. Vyvěšení vyšívané dečky si během pondělí všimla i sama Masarykova univerzita. „TGM dnes stojí a žasne. Nad čím asi?“ komentovala škola na Facebooku.

Čtěte také: Záhada Zemanovy brněnské cigarety. Kouřil, nekouřil?

Brno s Marksovou chystají revoluci. Plánují rozdat byty bezdomovcům

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.