Islamisté se přiblížili Bagdádu. Spojí USA síly s Íránem?
Islámští radikálové v pátek postupovali v Iráku dál na jih směrem k Bagdádu. Dostali se až do provincie Dijála přiléhající k metropoli a také k íránské hranici. Vláda proti nim učinila málo, je hlášen pouze nálet na mešitu ve městě Tikrít. Postup radikálů vyvolal v Íránu obavy a země nevyloučila spolupráci s USA.
Írán je připraven v rámci mezinárodního práva pomoci irácké vládě v boji proti islamistickým radikálům. Řekl to dnes íránský prezident Hasan Rúhání, vyloučil přitom ale vojenskou operaci na území Iráku. Podle zahraničních agentur prezident rovněž řekl, že Írán by mohl dokonce zvážit případnou spolupráci se Spojenými státy při obnově bezpečnosti v Iráku.
„Můžeme o tom uvažovat, pokud uvidíme, že se Amerika pouští do zásahu proti teroristickým skupinám v Iráku nebo jinde,“ řekl Rúhání. Informaci, že Teherán poslal do Iráku 150 členů elitních revolučních gard a nabídl k obraně Bagdádu dvě brigády, však íránský prezident dnes popřel. Rychlý postup sunnitů Irákem vyvolal v šíitském Íránu velké obavy.
O vojenské pomoci uvažuje také Washington. Obama na mimořádné tiskové konferenci řekl, že USA vybírají z řady možností, jak pomoci, vyslání pozemních jednotek to ale nebude. Dodal, že klíčová odpovědnost je na irácké vládě. Spekuluje se, že USA se odhodlají k náletům. Podle Obamy lze rozhodnutí o formě amerického zapojení čekat v řádu dní. Pokud Washington vojensky zasáhne, bude to v Iráku poprvé od stažení amerických vojáků z této země před třemi lety.
V Iráku se hlásí dobrovolníci k ochraně země
Dobrovolníci se začali hlásit k obraně Iráku, k níž vyzval i nejvlivnější šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání. Chce, aby to byl boj za záchranu země, nikoli boj jedné skupiny Iráčanů proti druhé.
Postup bojovníků skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), který některá média označují za bleskový, vyvolal obavy z rozpadu země na sunnitskou, šíitskou a kurdskou část.
Premiér Núrí Málikí vyzval v sobotu irácké obyvatelstvo, aby se pevně sjednotilo v boji proti islamistickým radikálům ze skupiny ISIL. Nesmí dojít k rozštěpení mezi sunnity a šíity – „dětmi téže víry“ – prohlásil premiér.
Kdo vede džihádisty: Vzestup nejmocnějšího džihádisty. Kdo je dr. Bagdádí?
Česko kvůli zhoršující se situaci vyzvalo české občany, aby z Iráku odjeli, pokud nejsou v zatím bezpečných kurdských provinciích. Do nich směřuje také většina lidí prchajících z míst, která už bojovníci ISIL obsadili. K 500 000 uprchlíkům z Mosulu v pátek přibylo 40 000 lidí z Tikrítu a Sámary.
OSN začala vydávat první zprávy o uprchlících a možných obětech. Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva odhaduje, že tento týden si boje už mohly vyžádat stovky mrtvých.
Čtěte také: OSN: V Iráku zahynuly při ofenzivě radikálů až stovky lidí
Existují i svědectví o únosu 16 Gruzínců, zabití 18 civilistů a znásilnění čtyř žen, které pak spáchaly sebevraždu. Turecko stále vyjednává o vydání asi 80 svých občanů unesených na severu začátkem týdne.
Cílem sunnitské organizace ISIL je založit islámský chalífát na severu Sýrie a Iráku. V Sýrii tato skupina bojuje nejen proti tamní vládě, ale i proti ostatním islamistům.
V minulých čtyřech dnech prý ale boje v Sýrii zastavila a věnuje se převozu zbraní ukořistěných v Iráku. Techniku, mezi níž je také americká výzbroj, shromažďuje na východě Sýrie.
Čtěte také: Obama: V Iráku prozatím vojensky nezasáhneme
Saúdskoarabský princ Fajsal, který v minulosti velel saúdskoarabské rozvědce, se domnívá, že irácká vláda nebrala nebezpečí ISIL dlouho vážně a svou laxností umožnila její spojení s baasisty svrženého režimu Saddáma Husajna. Považoval by za ironii, kdyby v Iráku nyní společně bojovaly USA a Írán. V Saúdské Arábii je ISIL na seznamu teroristických skupin.
Situaci v Iráku sledují ropné trhy. Cena suroviny už překročila 114 dolarů za barel, což je maximum za devět měsíců. Irák těží 3,5 milionu barelů denně a je jedním z největších producentů v rámci ropného kartelu OPEC. Většina těžby je soustředěna v oblastech jižně od Bagdádu.