‚Žena má být doma a rodit.‘ Zpěvák připravil Telekom o vládní kontrakt

Orbánova vláda se zastala zpěváka

‚Žena má být doma a rodit.‘ Zpěvák připravil Telekom o vládní kontraktNOVÉ
Ákos Kovács Foto: Foto: printscreen youtube.com
Svět

ac Echo24

Maďarský popový zpěvák Ákosi Kovács vzbudil vlnu odporu na internetu, když pronesl, že žena by měla být pouze doma a rodit děti. To popudilo Magyar Telekom, pobočku německého operátora Telekom natolik, že zpěváka odmítla dál sponzorovat. V reakci na to na oplátku začala vláda premiéra Viktora Orbána rušit smlouvy s operátorem, informoval britský The Telegraph.

Maďarskými médii začala hýbat půtka, kterou odstartoval popový maďarský zpěvák Ákosi Kovács, který v televizním rozhovoru pro televizi Echo TV zpochybnil rovnoprávnost mezi muži a ženami. ,,Pro ženu by měla být práce rodit děti. To, že ženy mají širší boky, není náhoda,“ řekl Kovács, který je v zemi známý svým konzervativním křesťanským viděním světa. 

Na jeho výroky krátce na to reagovala maďarská pobočka německé telekomunikační společnosti Telekom a ukončila sponzorování zpěvákových koncertů.

,,Výroky Ákosiho Kovácse nejsou v souladu s našimi názory a hodnotovým systémem,“ stálo v oficiálním vyjádření společnosti Magyar Telekom, ve které má 59 procentní podíl německý Telekom a která dominuje maďarskému trhu v oblasti telekomunikací.

Den na to po jednání vlády všechna ministerstva a instituce pod ně spadající zrušily veškeré smlouvy s Magyar Telekomem. Fidesz obhajuje své kroky tím, že vypovězením smlouvy Telekom napadl svobodu vyjadřování. Sám zpěvák po ztrátě sponzora řekl, že se cítí být diskriminovaný na základě svých názorů.

K roztržce se vyjádřil i premiér Viktor Orbán, který se přidal ke kritice operátora, ale zároveň se snažil situaci uklidnit. „Domnívám se, že ženy mohou rozhodnout, jak chtějí žít. Někdy mám pocit, že rozhodují i o mém životě. Určitě nemám tento pocit sám,“ uvedl.

Kovácsovy výroky a dohra, kterou tento týden měly, vyvolaly smršť na sociálních sítích. Navázaly na předchozí sexistické výroky Lászla Kovéra, předsedy maďarského parlamentu a zakládajícího člena strany Fidesz, který v jednom vystoupení řekl, že nejvyšší formou seberealizace pro ženy je rodit děti.

V maďarském parlamentu sedí méně než 10 procent poslankyň a v samotném Orbánově kabinetu není ani jedna žena.  

Čtěte také: Orbán: Existuje polotajná dohoda o příchodu nových uprchlíků