1 Orbánova vláda se zastala zpěváka

‚Žena má být doma a rodit.‘ Zpěvák připravil Telekom o vládní kontrakt

, NOVÉ

Témata: ,

Maďarský popový zpěvák Ákosi Kovács vzbudil vlnu odporu na internetu, když pronesl, že žena by měla být pouze doma a rodit děti. To popudilo Magyar Telekom, pobočku německého operátora Telekom natolik, že zpěváka odmítla dál sponzorovat. V reakci na to na oplátku začala vláda premiéra Viktora Orbána rušit smlouvy s operátorem, informoval britský The Telegraph.

Maďarskými médii začala hýbat půtka, kterou odstartoval popový maďarský zpěvák Ákosi Kovács, který v televizním rozhovoru pro televizi Echo TV zpochybnil rovnoprávnost mezi muži a ženami. ,,Pro ženu by měla být práce rodit děti. To, že ženy mají širší boky, není náhoda,“ řekl Kovács, který je v zemi známý svým konzervativním křesťanským viděním světa. 

Na jeho výroky krátce na to reagovala maďarská pobočka německé telekomunikační společnosti Telekom a ukončila sponzorování zpěvákových koncertů.

,,Výroky Ákosiho Kovácse nejsou v souladu s našimi názory a hodnotovým systémem,“ stálo v oficiálním vyjádření společnosti Magyar Telekom, ve které má 59 procentní podíl německý Telekom a která dominuje maďarskému trhu v oblasti telekomunikací.

Den na to po jednání vlády všechna ministerstva a instituce pod ně spadající zrušily veškeré smlouvy s Magyar Telekomem. Fidesz obhajuje své kroky tím, že vypovězením smlouvy Telekom napadl svobodu vyjadřování. Sám zpěvák po ztrátě sponzora řekl, že se cítí být diskriminovaný na základě svých názorů.

K roztržce se vyjádřil i premiér Viktor Orbán, který se přidal ke kritice operátora, ale zároveň se snažil situaci uklidnit. „Domnívám se, že ženy mohou rozhodnout, jak chtějí žít. Někdy mám pocit, že rozhodují i o mém životě. Určitě nemám tento pocit sám,“ uvedl.

Kovácsovy výroky a dohra, kterou tento týden měly, vyvolaly smršť na sociálních sítích. Navázaly na předchozí sexistické výroky Lászla Kovéra, předsedy maďarského parlamentu a zakládajícího člena strany Fidesz, který v jednom vystoupení řekl, že nejvyšší formou seberealizace pro ženy je rodit děti.

V maďarském parlamentu sedí méně než 10 procent poslankyň a v samotném Orbánově kabinetu není ani jedna žena.  

Čtěte také: Orbán: Existuje polotajná dohoda o příchodu nových uprchlíků

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.