Národní divadlo láká na nový mezinárodní festival. Jeho vznik inspiroval Václav Havel

1. ročník festivalu Pražské křižovatky

Národní divadlo láká na nový mezinárodní festival. Jeho vznik inspiroval Václav HavelNOVÉ
Elity. Foto:

Slovenské národní divadlo

4
Panorama
Echo24
Sdílet:

Národní divadlo zahajuje novou divadelní sezónu 1. ročníkem mezinárodního festivalu činohry. Inspirací pro jeho vznik byl Václav Havel a hodnoty, které vyznával. Nejprestižnější divadlo v Česku chce uvedenými hrami divákovi připomenout, že nikdy nejde jen o divadlo a že demokracie nemá automaticky vyhráno.

První ročník festivalu Pražské křižovatky se uskuteční ve dnech 2. až 8. října 2017 na Nové scéně Národního divadla. Jeho nultý ročník proběhl už loni ku příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla, kdy vznikl nápad slavit jeho jubileum divadlem a vzdát mu tím poctu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Pražské křižovatky si vytyčily dva úkoly. Chtějí založit tradici pražského divadelního festivalu a přihlásit se k povinnosti všímat si bezpráví a pojmenovat ho, zdůrazňovat lidská práva a vybízet ke slušnému chování a toleranci mezi lidmi. To všechno jsou hodnoty, které vyznával Václav Havel. Po každém představení navíc proběhne debata s tvůrci a součástí festivalu bude i doprovodný program sestávající z diskusí, přednášek a workshopů.

Hlavním bodem programu je inscenace Democracy in America režiséra Romea Castellucciho, která v sobě slučuje všechny výrazové prostředky divadla. Za vidění stojí i anglicky hrané divadlo, inscenace Lippy z dublinského Dead Centre, která vypráví o třech sestrách a jejich tetě, „o čtyřech tělech, která odmítají promluvit“.

Ze Slovinska přijíždí s inscenací Ich kann nicht anders skupina Beton Ltd a libanonský výtvarník a divadelník Rabih Mroué zase v Praze uvede svou inscenaci Riding on a Cloud. Hra nabízí osobní obraz politického vývoje v Libanonu skrze postavu zraněnou v libanonské občanské válce a připravenou o schopnost používat slova.

Slovenské národní divadlo pak představí inscenaci v režii Jiřího Havelky. Ta se snaží podat psychologický portrét lidí, kteří se během sametové revoluce dokázali na základě svého postavení, přístupu k informacím, ale i díky svému vzdělání a znalosti jazyků jako první zorientovat v novém společenském zřízení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Ministr Zaorálek v Národním divadle – teatrální touha být viděn

Sboristé Národního divadla hrozí stávkou. Kvůli nerovným podmínkám

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články