‚Nezvládáme to.‘ Merkelová žádá mimořádný summit EU

Uprchlická krize

‚Nezvládáme to.‘ Merkelová žádá mimořádný summit EUSLEDUJEME ON-LINE
Uprchlíci se snaží dostat přes bariéru, kterou maďarské úřady nechaly postavit na hranici se Srbskem Foto: Foto: Reuters
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Šéfové vlád Německa a Rakouska Angela Merkelová a Werner Faymann žádají, aby byl na příští týden svolán mimořádný summit Evropské unie kvůli běžencům. Situaci je podle nich nutné řešit na celoevropské úrovni, protože tři země nejvíc zasažené uprchlickou vlnou, Německo, Rakousko a Švédsko, to vlastními silami nezvládnou.

Vyplývá to ze společné schůzky Merkelové a Faymanna a z jejich následné tiskové konference. Oba politici byli s jednáním spokojeni a Merkelová ho označila za konstruktivní. „Německo a Rakousko nemohou samy vyřešit problém, ale bylo by nemyslitelné, kdybychom se o tom nedokázali bavit,“ řekla německá kancléřka.

SLEDUJTE DĚNÍ ON-LINE

20:42 EK: Kontroly jsou prozatímním řešením
Evropská komise oznámila, že zavedené kontroly považuje za prozatímní řešení, jehož cílem musí být otevření vnitřních hranic a to v co nejkratším možném termínu.

19:38 Rakousko nasadí 2200 vojáků
Rakouské ministerstvo obrany oznámilo, že ještě ve večerních hodinách v blízkosti hranic rozmístí 635 vojáků, celkem jich může být nasazeno až 2200. Své úkoly, mezi kterými je například podpora policejních kontrol či poskytování humanitární pomoci, začnou plnit od středy. Vojáci budou hlídat na některých hraničních přechodech, nasazeni ale budou i na nádražích v Salcburku, Welsu či Linci.

19:17 Za týden bude další schůzka ministrů vnitra
V úterý 22. září se kvůli uprchlické krizi uskuteční mimořádná schůzka ministrů vnitra zemí Evropské unie, která naváže na pondělní ministerské jednání. Podle agentury Reuters to oznámilo Lucembursko, které nyní Evropské unii předsedá.

18:59 Ostrahu na hranicích zvyšuje i Finsko
Finsko je další zemí Evropské unie, která kvůli současné uprchlické krizi zvyšuje ostrahu hranic. Plně obnovit hraniční kontroly zatím nechce, u hranic se Švédskem ale zavádí častější namátkové kontroly. Švédsko, které je pro běžence jednou z hlavních cílových zemí, o hraničních kontrolách podle premiéra Stefana Löfvena zatím neuvažuje, napsal dnes portál The Local.

17:43 Tusk o summitu rozhodne ve čtvrtek
Předseda Evropské rady Donald Tusk na sociální síť Twitter napsal, že volání Merkelové, Faymanna i Fica po mimořádném summitu EU bere na vědomí. Uvedl také, že bude vše dále konzultovat a ve čtvrtek sdělí, zda se summit uskuteční či nikoliv.


17:17 Kontroly na hranicích zavádí i Rakousko
Rakousko v souvislosti s uprchlickou krizí počínaje dnešní půlnocí dočasně obnovuje hraniční kontroly, ty se prozatím budou týkat hranic s Maďarskem, Slovenskem, Slovinskem a Itálií. Rakouské ministerstvo vnitra o tom dopisem oficiálně informovalo Evropskou komisi. Rakouská opatření na hranicích budou prováděna postupně a rozsah kontrol bude odpovídat bezpečnostním potřebám.

16:50 Kvůli kontrolám kamiony dlouho čekat nemusí
Obnovené kontroly na německých, rakouských a maďarských hranicích zatím cesty českým řidičům kamionů příliš nekomplikují. Čekací doby činí zhruba 15 až 30 minut, shodli se oslovení dopravci. Podle nich jsou stálé problémy jen na přechodu mezi Francií a Velkou Británií v Calais.

16:12 Sobotka: Politici nemají rozsévat strach
,,Strach je špatný rádce. Politici by se měli snažit přispět k řešení krize, ne vyvolávat v lidech strach a ne apelovat na to nejhorší, co v lidech je,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka ve svém vystoupení během jednání Poslanecké sněmovny ohledně uprchlické krize. Předseda vlády dále uvedl, že pokud nebude stačit k ostraze česko-rakouských hranic policie, vláda nasadí armádu.

Čtěte také: Sobotka: Pokud to bude třeba, nasadíme na armádu

15:34 Zeman nevidí souvislost mezi dotacemi a kvótami
Prezident Miloš Zeman nevidí žádnou souvislost mezi dotacemi z EU a kvótami na přerozdělování uprchlíků.„Nevidím žádnou souvislost mezi dotacemi EU a nesmyslnými kvótami, které jsou nesmyslné proto, že všichni běženci nakonec skončí v Německu. Česká republika se nikdy nebránila dobrovolnému přijímání všech uprchlíků, kteří u nás chtějí zůstat,“ uvedl za prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Spojování dotací z evropských fondů vedle Zemana dnes odmítli politici všech sněmovních stran.

15:23 Maďarsko plánuje postavit další plot
Pokud to bude nutné, hodlá maďarská vláda postavit plot i podél hranice s Rumunskem, řekl šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Podle něj je potřebné mít připraven plán, protože pašeráci lidí působící u hranic se Srbskem kvůli tamní bariéře mění trasy a vlna migrantů se zřejmě přesune do směru Rumunska. Plot by začínal na maďarsko-srbsko-rumunuském trojmezí a měl by „rozumnou délku“, uvedl Szijjártó. Hranice mezi Maďarskem a Rumunskem přitom měří skoro 450 kilometrů.

15:12 Srbsko nechce být jedinou obětí migrační krize
Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić v Praze po jednání s Lubomírem Zaorálkem označil za nepřijatelné, aby se všichni běženci vraceli do Srbska a zároveň tam přicházeli další. Dačić prohlásil, že zájmem Bělehradu není podněcovat zostřování situace a že bude dál jednat o společném řešení, nechce se ale stát jedinou obětí nynější situace. ,,Naším územím prošlo v této krizi na 140 tisíc migrantů a jen 550 požádalo o azyl,“ uvedl Dačić s tím, že nevidí důvod, proč by měla být jeho země jedinou obětí této situace.

14:39 Merkelová a Faymann volají po mimořádném summitu EU
Šéfové vlád Německa a Rakouska Angela Merkelová a Werner Faymann žádají, aby byl na příští týden svolán mimořádný summit Evropské unie kvůli běžencům. Situaci je totiž podle nich nutné řešit na celoevropské úrovni, protože tři země nejvíc zasažené uprchlickou vlnou, Německo, Rakousko a Švédsko, to vlastními silami nezvládnou.

14:28 TOP 09 chválí postoj ČSSD k migrační krizi
Opoziční TOP 09 ocenila postoj premiéra Bohuslava Sobotky, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka i ministra vnitra Milana Chovance (všichni ČSSD) k migrační krizi. Jejich pozice považujeme za odpovědné a přiměřené, uvedli zástupci strany na tiskové konferenci. Tento krok TOP 09 je tak v ostrém kontrastu vůči názorům rovněž opoziční ODS. Podle ní si vláda v nynější situaci neví rady.

14:00 Chorvatsko čeká, že se teď uprchlíci povalí přes ně
Na řecko-makedonské hranici začali dobrovolníci mezi ilegální migranty distribuovat letáky s mapami, které ukazují alternativní cesty do Německa poté, co Maďaři uzavřeli hranici se Srbskem. Dobrovolníci radí uprchlíkům, aby postupovali přes Chorvatsko. Chorvatský ministr vnitra Zlatko Sokolar, dnes potvrdil, že existuje reálná možnost, že se uprchlická vlna začne přesouvat do Chorvatska.


Merkelová rovněž připustila závažnost uprchlické krize: „Nejsme v jednoduché situaci a je to jedna z největších výzev – řekla bych několika desetiletí -, se kterou se musíme v Evropě vypořádat. A já jsem přesvědčena, že to zvládneme. Ale musíme to udělat společně.“

Po summitu volá i Slovensko

Slovenský premiér Robert Fico uvedl, že Slovensko žádá svolání mimořádného summitu Evropské unie, který by rozhodl o dalším postupu při řešení migrační krize. Fico zopakoval, že Bratislava by na vrcholné schůzce představitelů členských zemí evropské osmadvacítky byla proti přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót. Podle Fica bude Slovensko zadržovat migranty, kteří nelegálně vstoupí na slovenské území.

„Na tento summit pojedu s mandátem v žádném případě nesouhlasit s povinnými kvótami i v případě, že bychom v této věci měli zůstat sami,“ řekl Fico, podle kterého kvóty migrační krizi nevyřeší. Dodal, že 90 procent běženců jsou migranti, kteří chtějí do EU z ekonomických důvodů a nikoliv z důvodu, že prchají před válkou. Slovensko prý také není cílovou zemí uprchlíků.

Zatímco na summitu mají prezidenti či premiéři zemí EU možnost návrh vetovat, při jednání ministrů členských států EU stačí k prosazení návrhu v případě hlasování takzvaná kvalifikovaná většina. O migrační krizi v pondělí jednali ministři vnitra zemí EU, v otázce přerozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivé země EU na základě kvót se neshodli. Kromě Slovenska se proti povinným kvótám postavili kromě jiných i další země visegrádské skupiny, do které patří také Česká republika.

„Pokud jde o největší humanitární krizi od konce druhé světové války, nikdo nechce summit svolat. Vědí, že na summitu nedokážou prosadit myšlenku povinných kvót, protože tam se rozhoduje jednomyslně. Na summitu by se dostala do popředí pravda, že někdo podporuje občanskou válku v Sýrii, jsou to mnohé členské státy Evropské unie, dále pravda o tom, co se stalo v Libyi, kdo bombardoval Libyi, kdo zlikvidoval tamní režim,“ uvedl Fico.

Slovenský premiér také uvedl, že Slovensko bude zadržovat uprchlíky, kteří protiprávně vstoupí do země. Země také ohlásila zpřísnění ostrahy svých hranic s Maďarskem a Rakouskem a zavedení namátkových kontrol vozidel, které projíždějí přes hraniční přechody s těmito státy. Právě Maďarsko patří v EU k zemím, které v uplynulých měsících čelily největšímu náporu migrantů.

Fico také odmítl návrhy, aby zemím, které odmítají běžence, byly kráceny peníze z evropských fondů. „To, že nesouhlasíme s povinnými kvótami, neznamená, že nás někdo bude vydírat nebo vyhrožovat penězi ze strukturálních fondů. Ty nemají nic společného s migrační krizi. Ještě nikdy se nestalo, aby někdo byl (v EU) trestán za vlastní názor,“ řekl Fico.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články